PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 1 W ZWOLENIU

           
           

           
                         
                       
                         
           

NASZE WYDARZENIA

image002.jpg   image001.jpg   image003.jpg   image005.jpg   image008.jpg

     Udział przedszkolaków w eliminacjach powiatowych 35. Małego Konkursu Recytatorskiego organizowanego w ramach 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego zorganizowanego w Domu Kultury w Zwoleniu - 16.03.2018r.

     W dniu 16 marca 2018 roku w Domu Kultury w Zwoleniu odbyły się eliminacje powiatowe 35. Małego Konkursu Recytatorskiego organizowanego w ramach 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Nasze przedszkole reprezentowało dwoje dzieci
z
oddziału V: Amelia Kuba i Michał Grzeszczyk. Oboje pięknie wyrecytowali wiersze: „Paweł i Gaweł” oraz „Tęcza”. Przedszkolaków przygotowała pani Jolanta Markowska.

image001.jpg   image003.jpg   image004.jpg   image005.jpg

     XV Regionalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją ojczyznę" - 14.03.2018r.

     ...

image001.jpg  image008.jpg  image012.jpg  image014.jpg  image022.jpg  image029.jpg  image032.jpg  image037.jpg  image044.jpg  image047.jpg

     Przedszkolaki pomagają naturze - 09.03.2018r.

     Nasze przedszkole wzięło udział już po raz kolejny w jednym z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, skierowanym do placówek w całej Polsce - „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W tym roku jest to już X jubileuszowa edycja akcji.
    Celem programu jest proekologiczna edukacja najmłodszych. W trakcie zrealizowanych działań dzieci wzięły udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczyły się troszczyć o środowisko naturalne, dowiedziały się dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz jakie formy aktywności ruchowych są dla nich najlepsze. W ramach programu przedszkolaki poznawały korzyści płynące z ruchu. Teraz czekamy na Certyfikat wystawiony przez organizatorów. O wynikach poinformujemy w późniejszym terminie.

image001.jpg   image007.jpg   image014.jpg   image018.jpg   image020.jpg   image022.jpg   image024.jpg   image034.jpg   image026.jpg   image036.jpg

      Przedstawienie pt. "Zima nie igraszka, trudny czas dla ptaszka" w wykonaniu dzieci z oddziału II - 27.02 i 01.03.2018r.

     W miesiącu lutym nauczycielka Anna Tadej zainicjowała w oddziale II zabawę w teatr. Przez cały miesiąc dzieci przygotowywały się do przedstawienia, ucząc się swoich ról oraz piosenek związanych tematycznie z dokarmianiem ptaków. Wszystkie informacje dotyczące przedstawienia zostały zamieszczone na „afiszu teatralnym”. Wybrani „aktorzy” zaprosili przedszkolaków z wszystkich oddziałów oraz personel przedszkola na przedstawienie pt. „Zima nie igraszka, trudny czas dla ptaszka”, wręczając przygotowane „bilety teatralne do poszczególnych sektorów”. Podczas spektaklu, który odbył się 27 lutego 2018 r. dzieci z oddziału II recytowały wiersze i śpiewały piosenki, które dostarczyły widzom wyczerpującej wiedzy na temat: dlaczego, czym i w jaki sposób należy dokarmiać ptaki zimą. Atrakcją przedstawienia były ptaki, które zagrali: Milenka Ludwiczak, Marcelinka Grudzińska, Adaś Smolarczyk, Jaś Romański oraz Marcelek Jasik. Mali aktorzy wspaniale zagrali role sikorki, gila, gawronka, wróbelka oraz gołąbka. Wiele emocji dostarczyła zarówno piękna, ale groźna i mroźna pani Zima (Ola Sowa), która „wiała przejmującym wiatrem oraz gęstym śniegiem”. Aktorzy w sposób bardzo obrazowy pokazali jak dokarmiać ptaki. W karmniku nie zabrakło smacznych owoców czarnego bzu, jarzębiny oraz ziaren słonecznika, maku, pszenicy oraz innych ziaren. Maja, Iga oraz Nina zawiesiły w karmniku pachnącą słoninkę dla sikorek. Na zakończenie Marcelinka w imieniu wszystkich ptaków zaprosiła występujące dzieci do białego walczyka. Przedstawienie dostarczyło przedszkolakom wielu niezapomnianych wrażeń. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
     Dnia
1 marca 2018 roku do „Teatru Iskierka” zostali zaproszeni rodzice. Dzieci z dumą „sprzedawały” rodzicom bilety na przedstawienie a następnie z wielkim zaangażowaniem wystąpiły dla nich w przedszkolnym teatrze. Nauczycielka wykorzystując obecność tak wielu rodziców zachęcała do codziennego czytania dzieciom książek w domu. Na bis „aktorzy zaśpiewali dla rodziców piosenkę pt. „ Bajeczki, książeczki” wyrażając w ten sposób prośbę: poczytaj mi mamo książeczkę.
     Zabawa w teatr była ciekawym działaniem dydaktyczno – wychowawczym. Zarówno widzom jak i „aktorom” dostarczyła niezapomnianych wrażeń oraz stała się źródłem pozytywnych przeżyć emocjonalnych.

image001.jpg     image003.jpg     image004.jpg     image005.jpg    image007.jpg

    ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „W ZDROWYM CIELE – ZDROWY DUCH” - 26.02.2018r.

     W naszym przedszkolu w dniu 26 lutego 2018r. wręczono nagrody uczestnikom konkursu plastycznego pt: „W zdrowym ciele – zdrowy duch”. Konkurs skierowany był do dzieci i rodziców z naszego przedszkola. Dzieci wraz z rodzicami chętnie zaangażowały się w wykonanie prac. Do organizatorów konkursu p. A. Piekarz i J. Markowskiej wpłynęły 32 przepięknych prac.
     Jury w składzie: Pani Małgorzata Krok - dyrektor PP Nr 1 w Zwoleniu, Pani Anna Tadej - nauczycielka PP Nr 1 w Zwoleniu i Pani Małgorzata Stachowicz - intendentka PP Nr 1 w Zwoleniu miało bardzo trudne zadanie, aby spośród prac, jakie wpłynęły wybrać te najpiękniejsze. Po długich obradach w dniu 23 lutego jury wyłoniło zwycięzców w kategoriach: trzylatków, czterolatków i pięciolatków.

A oto wyniki:

W kategorii trzylatków:

I miejsce – Oliwia Rakoczy,

II miejsce – Oliwer Krok,

III miejsce – Zuzanna Szczepaniak.

Wyróżnienie: Marta Stępień.

W kategorii czterolatków:

I miejsce – Nina Bednarczyk,

II miejsce – Marcelina Grudzińska,

III miejsce – Milena Ludwiczak.

Wyróżnienie: Milena Kusyk.

W kategorii pięciolatków:

I miejsce – Marcel Jasik,

II miejsce – Hanna Gregorczyk,

III miejsce – Filip Michalski.

Wyróżnienie: Martyna Ryło, Jakub Pożoga.

     Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez panią Dyrektor – Małgorzatę Krok oraz pamiątkowe dyplomy. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie w przygotowywaniu pomysłowych i estetycznych prac konkursowych. Wszystkie prace można było oglądać na górnym korytarzu. Planowana jest również wystawa pokonkursowa w naszym przedszkolu ( w późniejszym terminie).

image002.jpg   image007.jpg   image010.jpg   image016.jpg   image014.jpg   image021.jpg   image023.jpg   image025.jpg   image028.jpg

    Spotkanie z panią dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu (oddział II) - 14.02.2018r.

     Publiczne Przedszkole nr 1 w Zwoleniu już od kilku lat włącza się w Ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom” Podejmując działania w tym zakresie współpracujemy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Zwoleniu. W dniu 14 lutego 2018 r. nauczycielka Anna Tadej zorganizowała w przedszkolu dla dzieci 4 i 5-letnich z oddziału II spotkanie z panią Ewą Kulińską – dyrektor biblioteki. Celem spotkania było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci w wieku przedszkolnym.
     Podczas spotkania przedszkolaki wysłuchały czytanych przez zaproszonego gościa bajek: „Mała Syrenka” oraz „Jaś Fasola”. Uwagę dzieci przyciągała nie tylko treść czytanych bajek, ale również piękne, trójwymiarowe ilustracje. Edukacyjnym elementem spotkania było uwrażliwienie przedszkolaków na poszanowanie książek. Dyrektor biblioteki przedstawiła dzieciom ”prośby Książki”, które ochoczo powtarzały, by je zapamiętać i stosować w życiu codziennym. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem oglądały przyniesione z biblioteki przez panią dyrektor książki. Najwięcej emocji wywołały książki-zabawki, z którymi niektóre dzieci zetknęły się po raz pierwszy. Każdy przedszkolak marzył, by „popływać małym stateczkiem” i przeżywać niesamowite przygody na kolejnych stronach książki. Zorganizowane spotkanie zbiegło się z dniem Św. Walentego. Walentynkową niespodzianką było wysłuchanie baśni o Św. Walentym. W tym szczególnym dniu dzieci otrzymały od pani dyrektor biblioteki zakładki, które pozwolą im właściwie dbać o książeczki, walentynkową pocztówkę oraz słodycze. Nie zabrakło również walentynki dla rodziców, która była jednocześnie zaproszeniem do codziennego czytania dzieciom książek w domu. Przedszkolaki podziękowały pani dyrektor biblioteki za miłe i pełne atrakcji spotkanie. Dyrektor biblioteki wraz z nauczycielką zachęciły dzieci do odwiedzenia z rodzicami biblioteki i włączenie się w grono „czytelników”. Spotkanie zakończyła zabawa przy piosence Marii Szreder „Poczytaj mi mamo”.

image003.jpg   image006.jpg   image008.jpg   image009.jpg   image012.jpg   image013.jpg   image016.jpg   image017.jpg

     "W krainie książek" - starszaki z wizytą w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Zwoleniu (oddział III) - 13.02.2018r.

     We wtorek 13 lutego starszaki z oddziału III odwiedziły Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Zwoleniu. Przedszkolaki pod kierunkiem pana Zbigniewa – pracownika biblioteki zwiedziły wypożyczalnię książek dla dzieci i młodzieży, zapoznały się z jej bogatym księgozbiorem, oglądały bogato ilustrowane bajki i baśnie. Niesamowitą atrakcją okazał się atlas anatomiczny człowieka, który oglądany przez specjalne kolorowe szybki ukazywał za każdym razem inny obrazek. Powodzeniem cieszyły się również książeczki przypominające swym kształtem małe lub duże samochody oraz bajki z obrazkami w trójwymiarze. Przedszkolaki z uwagą wysłuchały opowiadania z morałem „gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta”, dowiedziały się jak należy dbać o książki oraz w jaki sposób można zostać czytelnikiem biblioteki. W czytelni starszaki pod czujnym okiem pani Lidii oglądały największe i najcięższe woluminy znajdujące się w zbiorach placówki, a także podziwiały z bliska pomnik naszego wielkiego poety - Jana Kochanowskiego. Pod koniec spotkania, do swojego gabinetu zaprosiła dzieci pani dyrektor. Przedszkolaki zrobiły pamiątkowe zdjęcia, a także otrzymały atrakcyjne zakładki do książek i torbę słodyczy.

image001.jpg image004.jpg image006.jpg image011.jpg image014.jpg image016.jpg image017.jpg image022.jpg image029.jpg image031.jpg image034.jpg

     Wycieczka do przedszkolnej kuchni (oddział I i III) - 05.02.2018r.

     W poniedziałek 5 lutego w ramach realizacji tygodniowej tematyki "Jestem samodzielny w kuchni" maluchy z oddziału I oraz starszaki z oddziału III pod opieką wychowawczyń Małgorzaty Pawlik-Paduch oraz Iwony Mendel odwiedziły przedszkolną kuchnię. Dzieci poznały panie kucharki, zapoznały się z wyglądem i wyposażeniem kuchni, rozpoznawały przedmioty wykorzystywane w pracach kuchennych. Obserwowały panie kucharki przy pracy, nazywały produkty niezbędne do przygotowywania posiłków oraz urządzenia potrzebne do ich wykonania. Podczas wycieczki pani kucharka opowiedziała dzieciom i przestrzegła przed niebezpieczeństwami czyhającymi w kuchni w związku z niewłaściwym zachowaniem się np. poparzeniami oraz obsługą urządzeń elektrycznych bez kontroli dorosłych. Po wycieczce dzieci utrwalały zdobytą wiedzę w zabawach w kucharzy w swoich salach oddziałowych, a obiad w tym dniu wyjątkowo smakował wszystkim przedszkolakom.

image002.jpg     image004.jpg     image005.jpg     image015.jpg     image016.jpg     image017.jpg     image018.jpg     image013.jpg

     Starszaki w Teatrze Powszechnym w Radomiu - 02.02.2018r.

     W piątek 2 lutego starszaki z oddziałów III i IV pod opieką pań Iwony Mendel i Edyty Chołuj wyruszyły na autokarową wycieczkę do Radomia. W programie wycieczki znalazł się niezwykle atrakcyjny dla naszych młodych widzów spektakl pt. "Kopciuszek". Wspaniała gra prawdziwych aktorów, ich ciekawe kostiumy, marionetki, scenografia i muzyka wprowadziły przedszkolaków w zaczarowany świat baśni. Po spektaklu był czas na zabawę w Centrum Zabaw dla dzieci "Hula Park". Wszystkie dzieci z radością korzystały z zabaw swobodnych na różnych urządzeniach, jak również z tych zaproponowanych przez animatorów. Humor i apetyt dopisywał nawet "niejadkom", a wrażenia z wycieczki zostaną na długo w pamięci uczestników.

     Akcja "Góra Grosza - zakończona" - 01.02.2018r.

     W ramach akcji „GÓRA GROSZA 2017”, organizowanej przez Towarzystwo "Nasz Dom" w naszym przedszkolu udało się zebrać 9849 monet, co dało kwotę 315,33 zł. Nie waga i ilość były tu najważniejsze, lecz chęć podzielenia się z innymi. Cieszy nas fakt, że nasze przedszkolaki potrafią się dzielić i nie zostają obojętne na los osieroconych dzieci. Zebrane środki zostaną wykorzystane, tak jak w latach poprzednich, na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka. Akcja, organizowana była już po raz osiemnasty, jest jedną z największych akcji społecznych w Polsce.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA WIELKIE SERDUSZKA NASZYCH DZIECI I ICH RODZICÓW!

Opiekun akcji: Jolanta Markowska

image013.jpg     image006.jpg     image018.jpg     image022.jpg     image005.jpg

    Bal karnawałowy w naszym przedszkolu - 31.01.2018r.

     "Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było i w naszym przedszkolu…
    W dniu
31.01.2018r. w naszym Przedszkolu odbył się Bal Karnawałowy. Tego dnia już od rana w Przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Manów…..nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Piękny i kolorowy wystrój holu przedszkolnego wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu dobrze nam znanego wodzireja, który zachęcał wszystkich do tańca w rytm znanych dziecięcych przebojów. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w zabawach. Na sali podczas pląsów wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Wspólna zabawa umożliwiła dzieciom i paniom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Dodatkową atrakcją balu były pamiątkowe zdjęcia indywidualne i grupowe wykonywane podczas przerwy na odpoczynek. Nie martwcie się następny bal karnawałowy już za rok...

image002.jpg image003.jpg image008.jpg image013.jpg image017.jpg image020.jpg image027.jpg image030.jpg image040.jpg image046.jpg image050.jpg

    "Kochamy Was całym sercem" Dzień Babci i Dzień Dziadka w naszym przedszkolu - 04-12.01.2018r.

     Dzień Babci i Dzień Dziadka to jedna z wyjątkowych uroczystości obchodzonych w naszym przedszkolu. Jest ona doskonałą okazją do kształtowania u dzieci uczuć miłości, dobroci i szacunku do starszych. Przedszkolaki w tych dniach prezentowały swoje programy artystyczne przygotowane na tę szczególną okazję. Każdego dnia inna grupa gościła swoje ukochane Babcie i Dziadziusiów w swoich salach.
     W wyjątkowej atmosferze w dniu
4 stycznia 2018r. w oddziale II odbyło się spotkanie babć i dziadków z okazji ich święta. Dzieci 4-5 letnie pod kierunkiem p. Anny Soleckiej przedstawiły swoim dziadkom jesełka bożonarodzeniowe. Na zakończenie wszystkie dzieci wyrecytowały swoim ukochanym dziadkom wiersz "Życzenia". Niejednej babci i dziadziusiowi zakręciła się w oku łza wzruszenia. Mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami i słowami uznania. Na zakończenie każdy wnuczek i wnuczka wręczyli swoim dziadkom laurki składając indywidualne życzenia.
      Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka dzieci z
oddziału IV pod kierunkiem p. Edyty Chołuj w dniu 8 stycznia przygotowały program artystyczny pt. "Moja Babcia i Dziadziuś". Wnuczęta pięknie recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Najwięcej emocji wzbudził taniec "Hafana" oraz "Polka dla Babci i Dziadka". Na koniec wnuki wręczyły swoim dziadkom własnoręcznie wykonane laurki.
     10 stycznia
uroczystość pod hasłem "Babcia z Dziadkiem dziś świętują" odbyła się w grupie maluchów w oddziale I. Wnuczęta pod kierunkiem p. Małgorzaty Pawlik-Paduch zaprezentowały się przed swoimi bliskimi recytując wierszyki przeplatane piosenkam oraz zabawą taneczną. Zachwyceni goście oklaskiwali występy swoich milusińskich gromkimi brawami. Przedszkolaki na zakończenie wręczyły w prezencie swoim babciom i dziadkom wykonane z pomocą pań piękne laurki z pamiątkowym zdjęciem.
     W dniu
11 stycznia swoje Babcie i Dziadziusiów gościły dzieci 3-5 letnie z oddziału V. Zgromadzonych gości powitała serdecznie wychowawczyni p. Jolanta Mazur. Dzieci zaprezentowały program artystyczny zawierający okolicznościowe wiersze i piosenki. Atrakcyjnym punktem uroczystości była krótka inscenizacja pt.”Prezenty dla Babci i Dziadka”oraz „Taniec Polka”. Na zakończenie dzieci wręczyły pamiątkowe laurki.
     Uroczystość pt. "Kochamy Was całym sercem" z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka w grupie starszaków z
oddziału III pod kierunkiem p. Iwony Mendel odbyła się 12 stycznia. Babcie i dziadkowie mogli posłuchać piosenek i wierszy w wykonaniu swoich wnucząt, zobaczyć układ taneczny "Krakowiaczek-przedszkolaczek" oraz obejrzeć dwie inscenizacje teatralne: "Dziadek, stołek i rosołek" oraz "Rzepka". Na zakończenie przedszkolaki odśpiewały swoim dziadkom tradycyjne "100 lat" i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem.
       Do wszystkich życzeń składanych przez dzieci z poszczególnych oddziałów swoim babciom i dziadkom dołączyła serdeczne słowa również pani
dyrektor przedszkola p. Małgorzata Krok życząc zdrowia, pociechy z wnuków oraz wszystkiego co najlepsze w nowym roku.

image001.jpg image002.jpg image017.jpg image003.jpg image007.jpg image012.jpg image015.jpg image019.jpg image023.jpg image027.jpg image035.jpg

    "W betlejemskiej stajence" - uroczystość wigilijna w naszym przedszkolu - 21.12.2017r.

     „W betlejemskiej stajence” – to uroczystość wigilijna która odbyła się w dniu 21.12.2017r. w naszym przedszkolu. W uroczystości udział wzięli: dzieci, nauczyciele, personel przedszkola, licznie przybyli rodzice oraz zaproszeni goście. Dyrektor przedszkola Małgorzata Krok serdecznie powitała wszystkich uczestników wyjątkowego spotkania.
     Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia, Ewa Kulińska – Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu, Natalia Anna Wieczerzyńska – Dyrektor Domu Kultury, Elżbieta Nowakowska – Przewodnicząca Społecznej Rady Programowej Domu Kultury, Grażyna Galewska – Muzeum Regionalne w Zwoleniu, Małgorzata Celi – przedstawicielka lokalnych mediów oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
     W świąteczny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wprowadziła wszystkich zebranych grupa
dzieci 4-5 letnich z oddziału II pod opieką wychowawczyni Anny Soleckiej, która zaprezentowała bożonarodzeniowe jasełka. W przygotowaniach pomagała również pani Anetka Zarańska.
     Mali aktorzy wcielili się w różnorodne role przynosząc nowonarodzonemu Jezuskowi dary. Pastuszkowie ofiarowali mu ser, mleko, wełnę, owoce i słodki miód. Dzieci zaśpiewały mu kolędę i podarowały cieplutkie buciki i czapeczkę. W odwiedziny do Maryi, Józefa i Dzieciątka Jezus przybyły również anioły, które zatańczyły dla niego „aniołowy taniec”. Trzej królowie złożyli w darze złotą koronę, kadzidło i mirrę. Maryja zaśpiewała kołysankę do snu małemu synkowi.      Śpiewane kolędy wprowadziły wszystkich obecnych w świąteczny nastrój. Następnie siostra zakonna Joanna Ciupa odczytała fragment Pisma Świętego o narodzinach Jezusa. Pani Dyrektor przedszkola Małgorzata Krok w ciepłych słowach złożyła świąteczne życzenia całej społeczności i obecnym gościom. Serdeczne i świąteczne życzenia złożyła również pani Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska oraz przedstawicielka Rady Rodziców pani Izabela Ciupak.      Na zakończenie spotkania staropolskim obyczajem wszyscy połamali się opłatkiem, po czym zasiedli do wigilijnego stołu.
Cała uroczystość przepełniona była spokojem, radością i wielkimi emocjami. Niejednemu zakręciła się w oku łza wzruszenia. To wydarzenie na długo pozostanie w naszej pamięci.
     W tym wyjątkowym dniu pod choinką na dzieci z każdego oddziału czekał świąteczny grupowy prezent ufundowany przez panią Małgorzatę Krok Dyrektor przedszkola.

image002.jpg     image005.jpg     image006.jpg     image008.jpg     image012.jpg     image013.jpg     image015.jpg

    Kolorowe kanapki - oddział V - 19.12.2017r.

     W dniu 19 grudnia 2017 r. odbyło się trzecie zajęcie z programu zdrowotnego: „Na zdrówko” którego autorkami są: Jolanta Markowska i Agnieszka Piekarz nauczycielki, które w roku bieżącym realizują zagadnienia dotyczące zdrowia w grupie dzieci 3 i 5 letnich z oddziału V.
     
W tym dniu zajęcie było przygotowane przez panią J. Markowską podczas którego dzieci podjęły wielkie wyzwanie – same przygotowały kolorowe kanapki. Na początku przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas posługiwania się nożem. Po starannym umyciu rączek, założeniu fartuszków i przygotowaniu stanowisk pracy wszyscy zabrali się do pracy.
     Dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę. Okazało się, że przedszkolaki jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują im kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Nawet  największe niejadki zjadły swoją porcję z apetytem. Było super!

image023.jpg     image003.jpg     image024.jpg     image020.jpg     image031.jpg     image035.jpg     image013.jpg     image016.jpg     image039.jpg

    Odwiedził nas Św. Mikołaj - 07.12.2017r.

     W dniu 7 grudnia 2017r. nasze przedszkole odwiedził niezwykły gość, gługo oczekiwany przez wszystkie dzieci - Św. Mikołaj. Uroczyście w imieniu wszystkich przedszkolaków wierszykami przywitali Św. Mikołaja przedstawiciele poszczególnych oddziałów. Z wielkim przejęciem wszystkie dzieci głośno śpiewały piosenki oraz odpowiadały na pytania zadawane przez Mikołaja. Każda grupa otrzymała od Mikołaja worek z zabawkami ufundowanymi przez panią dyrektor przedszkola - Małgorzatę Krok.
     Następnie Mikołaj odwiedził kolejno przedszkolaki w poszczególnych salach oddziałowych wręczając każdemu dziecku prezent zakupiony przez Radę Oddziałową. Pamiątką tego niezwykłego spotkania były indywidualne i grupowe zdjęcia z Mikołajem. Tegoroczną wizytę Mikołaja w naszym przedszkolu przygotowały panie Małgorzata Pawlik-Paduch i Anna Kuc.

image003.jpg     image010.jpg     image007.jpg     image004.jpg     image005.jpg

    Spotkanie z intendentką (oddział V) - 05.12.2017r.

     W dniu 05. 12. 2017 r. odbyło się drugie spotkanie w ramach programu: „Na zdrówko”. Spotkanie przygotowane zostało przez panią Jolantę Markowską w oddziale V. Zajęcie uświetniła wizyta pani Małgorzaty Stachowicz – intendentki przedszkolnej. W trakcie rozmowy przedszkolaki dowiedziały się, iż to Pani Małgosia codziennie dba o świeże i zdrowe produkty dostarczane do przedszkolnej kuchni. Układa jadłospisy, które eksponowane są na tablicy przedszkolnej, aby rodzice wiedzieli co ich pociechy będą jadły na śniadanie, obiad i podwieczorek. Pani Małgosia przyniosła dzieciom super kolorowankę – zdrową marchewkę. Dzieci chętnie pokolorowały obrazek. Na zakończenie spotkania dzieci odwiedziły panie kucharki pracujące w przedszkolnej kuchni: panią Anię i panią Marysię, które przygotowują smaczne i zdrowe posiłki. Dzieci miały możliwość zobaczenia pomieszczeń kuchennych, naczyń, sprzętów elektrycznych używanych w naszej kuchni.

image002.jpg   image004.jpg   image007.jpg   image008.jpg   image010.jpg   image015.jpg   image016.jpg   image022.jpg   image023.jpg   image025.jpg

    "Urządzenia elektryczne - bezpieczeństwo" (oddział I i V) - 27.11.2017r.

     Dzieci z oddziału I i V wzięły udział w zajęciu zorganizowanym przez p. Małgorzatę Pawlik- Paduch i p. Jolantę Mazur na temat bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych. Dzieci w formie zagadek odgadywały i nazywały urządzenia domowe zasilane prądem. Opowiadały do czego wykorzystuje się je w gospodarstwie domowym. Nie zabrakło również zabawy ruchowej ze śpiewem pt.”Praczki'. Następnie dzieci dowiedziały się, iż niewłaściwe obchodzenie się z prądem prowadzi do wielu niebezpieczeństw. Przedszkolaki w zabawie utrwaliły numery telefonów alarmowych. Zapoznały się również ze znakiem ostrzegawczym „Uwaga urządzenie elektryczne”. W sali wskazywały i oznaczały tym znakiem źródła prądu (gniazdka). Z kolei pan konserwator zaprezentował dzieciom w prostym doświadczeniu pobór prądu z baterii przez żarówkę. Pokazał im także różne rodzaje żarówek wykorzystywanych w domu i na powietrzu. Na zakończenie przedszkolaki obejrzały film edukacyjny podsumowujący przekazane informacje w czasie zajęcia. Pokolorowały także znak ostrzegawczy urządzeń elektrycznych. W całym budynku przedszkola zostały sprawdzone urządzenia elektryczne oraz dokonano przeglądu technicznego całego obiektu.

image002.jpg     image004.jpg     image008.jpg     image007.jpg

    Próbna ewakuacja przeciwpożarowa - 24.11.2017r.

     W dniu 24 listopada w Publicznym Przedszkolu Nr 1 w Zwoleniu mieszczącym się przy ulicy Kościuszki 11 została przeprowadzona próbna ewakuacja na wypadek zagrożenia pożarowego. W ewakuacji udział wzięło 83 dzieci w wieku 3-5 lat oraz 17 pracowników.
     Celem ćwiczeń było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji, zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku.
     W wyznaczonym dniu decyzje o próbnej ewakuacji przeciwpożarowej z udziałem dzieci i pracowników przedszkola podjęła Pani dyrektor Małgorzata Krok, która obserwowała jak uczestnicy ewakuacji na słowny sygnał opuścili budynek wyznaczonymi wyjściami ewakuacyjnymi poza teren przedszkola. Cała akcja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno-gospodarcze pozostały puste. Wszystkie dzieci bardzo sprawnie i bezpiecznie opuściły budynek. Po dotarciu wszystkich grup na plac przedszkolny odbyła się krótka pogadanka dotycząca przebiegu ewakuacji. Pani dyrektor pochwaliła wszystkie dzieci za właściwe zachowanie, spokój i opanowanie podczas całej akcji.
     Ćwiczenia tego typu są bardzo potrzebne, gdyż odgrywają dużą rolę społeczną. Już od najmłodszych lat oswajają uczestników oraz kadrę pedagogiczną i pracowników obsługi do sytuacji, w której może zaistnieć konieczność szybkiego, zorganizowanego i pozbawionego elementu paniki opuszczenia miejsca zabawy i pracy.

image003.jpg     image005.jpg     image007.jpg     image008.jpg     image012.jpg     image015.jpg     image019.jpg

    Wizyta w gabinecie stomatologicznym (oddział I) - 17.11.2017r.

     W dniu 17 listopada 2017r. dzieci z oddziału I pod opieką wychowawczyni pani Małgorzaty Pawlik-Paduch odwiedziły gabinet stomatologiczno-lekarski DAN MAD w Zwoleniu, gdzie pani lekarz dentysta Ilona Gruszecka-Danielak bardzo serdecznie powitała wszystkich przedszkolaków. Maluchy z zaciekawieniem wysłuchały opowiadań w jaki sposób należy prawidłowo dbać o swoją jamę ustną. Z uwagą przyglądały się pokazowi prawidłowego szczotkowania ząbów oraz ilustracjom przedstawiającym ząbka "chorego".
Wszystkie przedszkolaki same mogły przekonać się jak przebiega wizyta u dentysty siadając na fotelu dentystycznym pacjenta.
Dzieci wyrażając swą wdzięczność za serdeczne przyjęcie oraz miłą atmosferę spotkania wręczyły pani stomatolog podziękowanie oraz upominek.
     Maluchy pełne wrażeń powróciły do przedszkola z naklejkami „Dzielnego Pacjenta” oraz próbkami pasty do zębów podarowanymi przez panią stomatolog.

image012.jpg     image017.jpg     image024.jpg     image025.jpg     image007.jpg     image008.jpg     image010.jpg

    Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka - 07.11.2017r.

     We wtorek 07 listopada 2017r. w naszym przedszkolu odbyło się wielkie wydarzenie - Pasowanie na Przedszkolaka- przyjęcie do grona społeczności przedszkolnej nowo przybyłych dzieci, które stały się pełnoprawnymi przedszkolakami. W tym roku szkolnym do grona przedszkolaków dołączyło 48 dzieci z różnych grup wiekowych. Po raz pierwszy miały one okazję zaprezentować wszystko to czego nauczyły się w przedszkolu. Dzieci w specjalnym programie artystycznym przygotowanym na tę uroczystość przez wychowawczynie p. Małgorzatę Pawlik- Paduch, p. Edytę Chołuj oraz p. Jolantę Mazur zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, recytatorskie i taneczne.
    Rodzice z łezką w oku patrzyli na swoje pociechy, które dzielnie pokazywały wszystkim, iż w pełni zasługują ma miano „Przedszkolaka’. Tradycyjnie
dyrektor przedszkola p. Małgorzata Krok osobiście dokonała pasowania każdego dziecka „zaczarowanym lizakiem”. Na zakończenia uroczystości złożyła rodzicom gratulacje a nowo przyjętym przedszkolakom życzenia: aby ich pobyt w przedszkolu przyniósł im wiele radości i wesołej zabawy w gronie kolegów, wręczając każdej grupie pudełka z zabawkami. Wszystkie świeżo upieczone przedszkolaki w tym dniu otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Miłą pamiątką tego wydarzenia były wspólne zdjęcia.


image002.jpg     image004.jpg     image006.jpg     image008.jpg     image009.jpg

    "Wiem co jem" zajęcia w ramach programu zdrowotnego "Na zdrówko" - 31.10.2017r.

     W dniu 31 października 2017 r. odbyło się pierwsze zajęcie z programu zdrowotnego: „Na zdrówko”. Autorkami programu są: Jolanta Markowska i Agnieszka Piekarz nauczycielki, które w roku bieżącym realizować będą zagadnienia dotyczące zdrowia w grupie dzieci 3 i 5-letnich z oddziału V. Celem programu jest: rozwijanie nawyków higieniczno – zdrowotnych, rozwijanie nawyków związanych z prawidłowym odżywianiem się całej rodziny, wzmacnianie ogólnego stanu zdrowia, stymulowanie rozwoju różnych narządów i układów, a głównie układu oddychania, krążenia i ruchowego, przełamywanie lęku przed wizytą u lekarza bądź przed zabiegami medycznymi, kształtowanie pozytywnych cech charakteru: koleżeństwa, wytrwałości, chęci niesienia pomocy osobom chorym i cierpiącym, wyrobienie u dzieci i rodziców przekonania o potrzebie dbania o estetykę domu, mieszkania, miejsca pracy, sali, przedszkola, zdobycie wiedzy i nawyków dotyczących estetyki środowiska, ochrony przyrody, utrzymania czystego powietrza.
    W czasie zajęć pt.:
„Wiem co jem” prowadzonych przez panią Jolantę Markowską dzieci dowiedziały się o produktach zdrowych oraz szkodliwychi niepożądanych w diecie nie tylko małego dziecka, ale teżi dorosłych. Przedszkolaki dowiedziały się, czym jest piramida żywienia, które produkty powinniśmy jeść często, a których unikać. Podkreślono również znaczenie picia wody mineralnej, jak również spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Na zakończenie przedszkolaki częstowały się zdrową marchewką!

image001.jpg     image002.jpg     image008.jpg     image006.jpg     image004.jpg     image005.jpg

    Wycieczka do Radomiu - 18.10.2017r.

     Dnia 18 października 2017 r. dzieci z oddziału IV i V wybrały się na wycieczkę autokarową do Radomia. Obejrzały bajkę pt. „Emotki” w kinie Helios a potem udały się do Hula Parku - „Miasteczka Hellowen”. Ozdabiały hellowenowe ciasteczka, brały udział w upiornych i zwariowanych konkurencjach – poszukiwały pająków, pokonywały tor przeszkód przez pajęczyny. Największą atrakcją był upiorny makijaż wykonany przez panie animatorki. Radość z wyjazdu była ogromna . Był to bardzo udany dzień pełen pozytywnych wrażeń.

image002.jpg     image004.jpg     image008.jpg     image011.jpg     image005.jpg     image007.jpg     image020.jpg     image019.jpg

         "Nasza Pani jest kochana" - uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej - 13.10.2017r.

     „Nasza Pani jest kochana” – to tytuł uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowanej przez dzieci 4-5 letnie z oddziału IV pod opieką p. Edyty Chołuj. Uroczystość odbyła się 13.10.2017r. podczas której dzieci z ogromnym przejęciem recytowały wiersze i śpiewały piosenki przekazując życzenia całemu personelowi za codzienną pracę , opiekę i trud włożony w ich wychowanie.
     Uwieńczeniem występu artystycznego był układ taneczny do piosenki „Ha fa na na”, który wzbudził zachwyt wśród zaproszonych gości.
W uroczystości wzięli udział: p. Bogusława Jaworska – burmistrz Zwolenia, p. Waldemar Urbański – starosta Zwolenia, p. Natalia Anna Wieczerzyńska – dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu, p. Ewa Kulińska – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu, p. Wiesława Sałek – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu, p. Elżbieta Nowakowska – przewodnicząca Społecznej Rady Programowej Domu Kultury oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
     Na zakończenie uroczystości wiele ciepłych słów życzyła wszystkim pracownikom p. Małgorzata Krok – dyrektor przedszkola. Do życzeń dołączyli się również zaproszeni goście: p. Bogusława Jaworska – burmistrz Zwolenia oraz starosta Zwolenia – p. Waldemar Urbański życząc zadowolenia z pracy jak również wielu sukcesów. Słowa uznania padły również z ust rodziców, które złożyła p. Beata Leśniewska – przedstawiciel Rady Rodziców.
     Do życzeń zostały dołączone kwiaty dla wszystkich pracowników przedszkola oraz dla zaproszonych gości. Nie zabrakło też słodkości dla wszystkich przedszkolaków od pana starosty.

image003.jpg     image001.jpg     image003.jpg     image002.jpg     image004.jpg     image006.jpg     image008.jpg     image011.jpg    image010.jpg

        Spotkanie z panią dietetyk w oddział V - 04.10.2017r.

     Nasze przedszkole podejmuje wiele inicjatyw mających na celu poszerzenie wiedzy naszych wychowanków oraz wyrabianie prozdrowotnych nawyków. Jednym z takich działań w roku szkolnym 2017/2018 jest realizowanie programu zdrowotnego „Na zdrówko” przez panie Jolantę Markowską i Agnieszkę Piekarz. W związku z tym w dniu 4 października 2017r. odbyło się spotkanie dzieci z oddziału V z panią Iwoną Sałek – pracownikiem Stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój” ze Zwolenia oraz panią dietetyk Joanną Sztobryn, która prowadziła zajęcia na temat: „Prawidłowe żywienie oraz aktywność fizyczna najlepszą drogą do zdrowia”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego poświęconego żywieniu dzieci i młodzieży na Mazowszu.
     Pani dietetyk dzieciom z oddziału V, którego wychowawczynią jest pani
Jolanta Mazur w interesujący sposób poszerzyła wiedzę na temat zdrowego odżywiania, zapoznała z piramidą żywienia od produktów najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu mogłyby zostać wyeliminowane bez szkody dla organizmu. Tłumaczyła dlaczego należy ograniczyć słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców. Wspomniała również, że oprócz odpowiedniego żywienia bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach otrzymując na koniec w prezencie grę edukacyjną. Dziękując za spotkanie z wielką radością wręczyły paniom zdrowe jabłuszka.

image001.jpg     image006.jpg     image008.jpg     image007.jpg

     "Droga do przedszkola" - 11.09.2017r.

     Dnia 11 września dzieci z oddziału III i IV pod opieką nauczycielek Iwony Mendel i Anny Kuc odbyły wycieczkę na pobliskie skrzyżowanie,
podczas której rozwijały umiejętności poruszania się w pobliżu jezdni oraz przejście przez jezdnię z sygnalizacją świetlną i bez sygnalizacji.


           
                           
                           
           

           
           

PPNR1©2008.Opracowanie:MPP