PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 1 W ZWOLENIU

           
           

           
           

ARCHIWUM NASZE WYDARZENIA 2012/2013


INDEX     ARCHIWUM     GALERIA 2012/2013


IMG_3041.JPG   IMG_3069.JPG   IMG_3046.JPG   IMG_3087.JPG   IMG_3118.JPG   IMG_3136.JPG   IMG_3144.JPG   IMG_3154.JPG   IMG_3161.JPG

     "Wakacji nadszedł czas" - uroczyste pożegnanie starszaków - 28.06.2013r.

     W dniu 28 czerwca 2013r. w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego 2012/2013 połączone z pożegnaniem dzieci 5- letnich. Uroczystość rozpoczęła dyrektor przedszkola Małgorzata Krok, która powitała przybyłych gości: z-cę Burmistrza Zwolenia Włodzimierza Kabusa, Starostę Zwoleńskiego Waldemara Urbańskiego, Dyrektor Domu Kultury Natalię Annę Wieczerzyńską, Dyrektor Muzeum Regionalnego Elżbietę Nowakowską, Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej Wiesławę Sałek, Radę Rodziców, zebranych rodziców, przedszkolaków oraz pracowników przedszkola.
Naszym największym dobrem jest dobro dziecka, przygotowujemy je do odnoszenia sukcesów i radzenia sobie z trudnościami. Pragniemy w każdym dziecku rozbudzić ciekawość świata i ludzi, spostrzegawczość i wrażliwość. Chcemy wychować dziecko z bogatą wrażliwością twórczą, zdolne do spontanicznej ekspresji własnych uczuć i myśli” - tymi słowami zawartymi w koncepcji przedszkola dyrektor rozpoczęła podsumowanie efektów pracy opiekuńczo- wychowawczo-dydaktycznej . Aby umożliwić wychowankom wszechstronny rozwój w ciągu całego roku zostały ciekawie zorganizowane i przeprowadzone liczne zajęcia, konkursy, uroczystości, spotkania, wizyty, imprezy i wycieczki. Podejmowane działania zaowocowały wieloma dyplomami, nagrodami, wyróżnieniami i certyfikatami dla naszych wychowanków.
     Następnie najstarsze
dzieci z oddziałów III i IV przygotowane przez wychowawczynie Annę Kuc i Jolantę Mazur przedstawiły pożegnalny program artystyczny, prezentując wiersze i piosenki. Dzieci 4-letnie z oddziału II serdecznie pożegnały swoich starszych kolegów życząc im wierszem sukcesów w nauce i aby wspominały miło czas spędzony w przedszkolu.
Dyrektor przedszkola uroczyście wręczyła odchodzącym dzieciom dyplomy ukończenia przedszkola. Jednocześnie otrzymały dyplomy z katechezy i certyfikaty ukończenia zajęć języka angielskiego. Dzieci miały okazję zaśpiewać wesołą piosenkę pt. "Pinokio" prowadzoną przez lektorkę. Panie gratulowały sukcesów życząc wszystkiego najlepszego na nowej drodze obowiązków szkolnych.
     Pani dyrektor gorąco podziękowała wszystkim, którzy pomagali w osiąganiu sukcesów oraz wspierali placówkę w realizacji naszych zamierzeń i celów. W dowód wdzięczności dzieci wręczyły przyjaciołom naszego przedszkola symboliczny kwiat. Podziękowała także rodzicom za zaangażowanie i pomoc podczas przygotowań zabaw i uroczystości.
Następnie głos zabrali przedstawiciele władz samorządowych dziękując w imieniu własnym i instytucji współpracujących z placówką za efektywną pracę. Przekazali również życzenia wakacyjne dla wszystkich pracowników przedszkola, rodziców i ich dzieci. Miło spędzonych wakacji życzyła również dyrektor przedszkola.
     W II części uroczystości w salach dzieci spotkały się ze swoimi wychowawczyniami z rąk, których otrzymały upominki. Starszaki dostały „Elementarz młodego Polaka” i „Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą” a młodsze dzieci „Dobre wychowanie”. Dyplomy, zdjęcia oraz książki ufundowała Rada Rodziców.


IMG_2978.JPG     IMG_2993.JPG     IMG_2984.JPG     IMG_3009.JPG     IMG_3003.JPG     IMG_3014.JPG

     PRZEDSZKOLAKI W GIMNAZJUM - 21.06.2013r.

     W piątkowe przedpołudnie 21. 06. 2013 r.  dzieci z oddziału II i V wybrały się   z niecodzienną wizytą do Publicznego Gimnazjum w Zwoleniu. Celem wycieczki było wręczenie podziękowań wolontariuszkom oraz ich opiekunce - pani Danucie Imańskiej za zaangażowanie w akcję "Czytanie na dywanie" trwającą w roku szkolnym 2012/2013. W przedszkolu opiekunem akcji była pani Agnieszka Piekarz, która poprzez głośne czytanie bajek przez gimnazjalistki rozbudzała zainteresowanie literaturą dziecięcą.
     Najmłodsi zostali bardzo serdecznie powitani nie tylko przez panią w-ce dyrektor
Marzenę Norowską, która poczęstowała dzieci cukierkami, ale również nauczycieli i młodzież szkolną. Dzięki uprzejmości pracowników gimnazjum przedszkolaki zwiedziły sale lekcyjne, bibliotekę oraz salę gimnastyczną, gdzie uczestniczyły w zabawach poprowadzonych przez pana Arkadiusza Figurę. Wspólne zdjęcie będzie z pewnością miłym wspomnieniem spotkań z serdecznymi i pełnymi entuzjazmu wolontariuszkami: Magdą Bednarczyk, Magdaleną Grzybowską, Karoliną Kwaśnik, Magdaleną Małkiewicz, Natalią Michalik, Weroniką Piekarz, Edytą Szewczyk i Agatą Zagożdżon - z klasy 3 c; Tamarą Jarosz, Aleksandrą Grzeszczyk, Anną Grzybowską, Julią Kręglicką,  Angeliką Paszkiewicz, Katarzyną Przepiórką  i Anną Szymczak  - z klasy 3 d; Anną Bernat, Angeliką Giermasińską i Klaudią Molendowską - z klasy 3a.  Serdecznie dziękujemy za współpracę.

SAM_2166.JPG     SAM_2171.JPG     SAM_2174.JPG     SAM_2175.JPG     SAM_2176.JPG

     Starszaki w Publicznej Szkole Podstawowej im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu - 20.06.2013r.

     W piękny czerwcowy dzień tj. 20.06.2013r. dzieci pięcioletnie z naszego przedszkola (oddział III i IV) odbyły wycieczkę do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci ze szkołą.
Gdy dotarliśmy do szkoły czekała już na nas
p. Małgorzata Kutyła nauczycielka dzieci 6-letnich. Pod jej opieką weszliśmy do szkoły i obejrzeliśmy ważniejsze pomieszczenia szkoły: szatnię, sale klasy "0", świetlicę, stołówkę szkolną, halę gimnastyczną. Pani Małgosia opowiadała o patronie szkoły i pokazała sztandar.
     Spotkaliśmy się też z paniami dyrektorkami:
p. Elżbietą Wargacką, p. Bożeną Kaczmarską oraz p. Barbarą Madej, które bardzo ucieszyły się, że mogły poznać swoich nowych wychowanków.
Gdy wyszliśmy z budynku obejrzeliśmy boisko szkolne i plac zabaw dla dzieci najmłodszych. Wycieczka ta dostarczyła dzieciom wielu wrażeń.

IMG_2967.JPG     IMG_2970.JPG     IMG_2969.JPG     IMG_2971.JPG     IMG_2974.JPG

     Uroczyste podsumowanie zajęć z języka angielskiego w grupie 3- latków - 17.06.2013r.

     W bieżącym roku szkolnym, w miesiącach marzec – czerwiec, w grupie trzylatków odbywały się zajęcia z języka angielskiego pt. „Moje pierwsze słówka”. Autorem programu i prowadzącą była Iwona Węcławska- Grudzińska, nauczyciel z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu. Celem cotygodniowych spotkań z przedszkolakami było zainteresowanie i uwrażliwienie dzieci na język angielski. Zakres treści obejmował słownictwo bliskie 3- latkom i zawierał m.in. nazwy kolorów, przyborów szkolnych, zwierząt; dzieci poznały podstawowe zwroty grzecznościowe, liczebniki, nauczyły się właściwie reagować na proste polecenia. Program realizowany był bez zastosowania podręcznika, na zajęciach wykorzystywano karty obrazkowe, karty pracy, wybrana przez nauczyciela pacynka towarzyszyła dzieciom na większości spotkań, uczyła się z nimi i bawiła. Ewaluacja zajęć pozwoliła na wyciągnięcie pozytywnych wniosków na temat pracy najmłodszych przedszkolaków. Dzieci potrafiły skupić uwagę i zapamiętać prezentowane słówka, współdziałały w grupie w czasie gier i zabaw.

W poniedziałek, 17 czerwca 2013r. odbyło się uroczyste podsumowanie zajęć. W pierwszej części spotkania dzieci zaprezentowały poznane słówka i wierszyki, podzieliły się wrażeniami oraz opowiedziały, co najbardziej podobało im się na zajęciach języka angielskiego. Pani Małgorzata Krok, dyrektor przedszkola oraz prowadząca zajęcia Iwona Węcławska- Grudzińska, pogratulowały przedszkolakom wiedzy i wspaniałej postawy, jednocześnie zachęciły do dalszej przygody z językiem angielskim. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodką niespodziankę. Gratulujemy i życzymy naszym przedszkolakom dalszych sukcesów! Good luck!

IMG_2513.JPG SDC12335.JPG SAM_2050.JPG SAM_2066.JPG SAM_2075.JPG SAM_2124.JPG SAM_2108.JPG IMG_0153.JPG SAM_2146.JPG SDC12228.JPG

SDC12281.JPG SDC12247.JPG IMG_0163.JPG SAM_2154.JPG SDC12296.JPG IMG_2862.JPG IMG_2889.JPG IMG_2909.JPG IMG_2931.JPG IMG_2961.JPG

     Obchody Dnia Dziecka w Publicznym Przedszkolu Nr 1 w Zwoleniu - 05-07.06.2013r.

     Trzy dni wspaniałej zabawy z okazji Dnia Dziecka przygotowało w tym roku dla swoich wychowanków nasze przedszkole.

     W dniu
5 czerwca 2013r. odbyła się autokarowa wycieczka do Bałtowa. Wzięły w niej udział dzieci z wszystkich oddziałów: I, II, III, IV oraz V, wychowawcy, nauczyciele oraz pracownicy obsługi.
Zwiedzanie Jura Parku w Bałtowie to prawie godzinna podróż w prehistoryczne czasy w którą zabrali wszystkie przedszkolaki jurajscy przewodnicy. Największą atrakcją było oglądanie rekonstrukcji kilkudziesięciu dinozaurów i innych wymarłych zwierząt naturalnej wielkości, rozmieszczonych wzdłuż specjalnej spacerowej ścieżki edukacyjnej. Dużo emocji na trasie wzbudził model roślinożercy jurajskiego - sejsmozaura - długości prawie 50 metrów, kredowy drapieżnik – tyranozaur oraz scenki z życia ludzi pierwotnych. Ścieżka zakończyła się wejściem do Muzeum Jurajskiego w którym dzieci mogły oglądać skamieniałości z najdalszych zakątków świata oraz okazy z Polski, a także barwne ozdobne kamienie m.in. krzemień pasiasty.
     Bardzo ciekawe były również zorganizowane dla dzieci
warsztaty edukacyjne paleontologiczno-plastyczne polegające na malowaniu farbami figurek dinozaurów i amonitów prowadzone przez pracowników Jura Parku.
     Wyśmienicie przedszkolaki bawiły się na
placu zabaw znajdującym się na terenie Parku Jurajskiego. Oprócz huśtawek, drabinek, zjeżdżalni dzieci odkopywały szkielet ogromnego drapieżnego tyranozaura wcielając się w rolę paleontologów.
     Kolejną atrakcją tego dnia było
zwiedzanie Bałtowskiego Zwierzyńca górnego i dolnego, gdzie można było obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku, niemal na wyciągnięcie ręki. Zwierzyniec górny dzieci zwiedziły podróżując specjalnie do tego celu zaadoptowanym "amerykańskim schoolbusem", a o zwierzętach w ciekawy sposób opowiadał im przewodnik.
     Przedszkolaki odwiedziły również przesympatyczne skrzaty mieszkające w bajkowym świecie na
Sabathówce, widziały domek na kurzej stopie oraz “piernikową” chatkę.
     Na zakończenie wycieczki przedszkolaki miło spędziły czas w
Parku Rozrywki kręcąc się na karuzeli, bawiąć w domkach z kulkami oraz jeżdżąc wesołą kolejką kaczuszek.
    Wspólny posiłek jedzony w tym dniu na świeżym powietrzu wszystkim dzieciom bardzo smakował. Wspaniałe chwile w Bałtowie zostały utrwalone na pamiątkowych zdjęciach. Zadowolone i szczęśliwe dzieci wróciły do przedszkola, gdzie czekali już na nie rodzice.

     Dzień
6 czerwca był kolejnym dniem pełnym radości i uśmiechu pomimo kapryśnej pogody za oknem. Na ten dzień przedszkolne sale i korytarze zamieniły się w “plac zabaw”. Największą atrakcją tego dnia był dmuchany zamek, basen z kulkami, domek oraz rysowanie na sztalugach.

     Wielką niespodzianką w dniu
7 czerwca był dla dzieci pokaz artystyczny w wykonaniu Macieja Dudy – iluzjonisty przygotowany specjalnie dla naszych milusińskich w trzecim dniu obchodów Dnia Dziecka. Artyści Magic Show-Damatus poprowadzili prawie 1,5 godzinną wyśmienitą zabawę dla naszych przedszkolaków. Był pokaz “magii” w którym asystowały dzieci, liczne konkursy z nagrodami, zabawy muzyczne przy największych przebojach i wiele innych niespodzianek.

     Na zakończenie obchodów Dnia Dziecka w naszym przedszkolu
pani dyrektor Małgorzata Krok złożyła jeszcze raz wszystkim wychowankom z okazji ich święta życzenia oraz wręczyła upominki. Każdy przedszkolak otrzymał książeczkę – kolorowankę, a każdy oddział księgę z bajkami. W oddziałowych salach na dzieci czekał też w tym dniu wyjątkowo słodki poczęstunek.

IMG_0021.JPG     DSCF8194.JPG     DSCF8237.JPG     IMG_1768.JPG     IMG_2253.JPG     SAM_0708.JPG

     Zakończenie programu zdrowotnego "W zdrowy ciele - zdrowy duch" - 28.05.2013r.

     W naszym Przedszkolu od września 2012 roku prowadzone były zajęcia w ramach programu zdrowotnego „W zdrowym ciele- zdrowy duch”.  Odbywały się one regularnie w grupie dzieci czteroletnich z oddziału II i prowadzone były przez Panie Agnieszkę Piekarz i Jolantę Markowską- nauczycielki PP Nr 1 w Zwoleniu.
     Zdrowe nawyki oraz zachowanie prozdrowotne powinny być kształtowane od najmłodszych lat, kiedy nabyte przez dziecko postawy mają najbardziej trwały charakter. Dlatego też głównym założeniem programu było przygotowanie dzieci do dokonywania wyborów służących ich zdrowiu, rozwijanie nawyków higieniczno- zdrowotnych, zdobycie jak największej wiedzy dotyczącej estetyki środowiska, ochrony przyrody, utrzymania czystego powietrza. Podczas trwania programu
współpracowałyśmy z różnymi instytucjami promującymi zdrowy styl życia: Poradnią Odchudzania, Nadleśnictwo Zwoleń, Sanepid Zwoleń, Ośrodkiem Zdrowia w Zwoleniu.
Mieliśmy przyjemność gościć Panią Iwonę Nędzi, która na pierwszym ogólnym zebraniu z rodzicami przeprowadziła pedagogizację dotyczącą zdrowego odżywiania. Zaprosiliśmy również Panią Małgorzatę Stachowicz, która jest intendentką w naszym przedszkolu. Dzieci dowiedziały się, jakie produkty powinny znaleźć się w diecie małego przedszkolaka. Atrakcją był przykładowy jadłospis na jeden dzień zaproponowany przez dzieci.
Do przedszkola zawitał również pan leśniczy Krzysztof Bojek z Nadleśnictwa Zwoleń, który opowiadał o znaczeniu lasów w życiu każdego człowieka oraz dbaniu o czystość na tym terenie. Przybliżył nam pracę leśniczego oraz przypomniał o zwierzętach występujących w lesie.
Zaproszenie nasze przyjęła również pani doktor-pediatra Małgorzata Wolska-Drążkiewicz, która opowiedziała dzieciom jak bardzo odpowiedzialny jest zawód lekarza, co zrobić, aby unikać zarazków i nie chorować. Średniaki mogły zbadać się prawdziwymi słuchawkami.
     Podczas trwania programu nie tylko do nas przychodzili goście, ale również i my wychodziliśmy na różne ciekawe spotkania.
Byliśmy na wycieczce w Poradni D, w której pani Małgorzata Karbarz pokazała gabinet lekarski, zabiegowy, rejestrację oraz poczekalnię dla zdrowych dzieci. Miały one okazję podejrzeć pracę pana doktora Leszka Grandosa. Wybraliśmy się również z wycieczką na Orlik, gdzie dzieci poznały zasady panujące na boisku. Miały również okazję obserwować zajęcia młodzieży gimnazjalnej.
Podczas jednego z wielu naszych wyjść dzieci miały możliwość zaobserwowania dymów wydobywających się z kominów i przejeżdżających ulicą samochodów. Celem wycieczki było uświadomienie dzieciom szkodliwości przebywania w zadymionym otoczeniu.
Średniaki odwiedziły również nasze panie kucharki, gdzie mogły zobaczyć jak wygląda kuchnia w której przygotowuje się smaczne i zdrowe posiłki, uczestniczyły również w sprzątaniu świata, z udziałem rodziców przygotowywały kolorowe kanapki, uczestniczyły w zajęciach ruchowych, zajęciach gimnastyki korekcyjnej.

Treści programowe zostały ujęte w kręgi tematyczne:
I: „Wiem, co jem”- zdobywamy wiedzę o zdrowym odżywianiu.
II: „Mali strażnicy przyrody”- dbamy o czysta środowisko.
III: „Czysty przedszkolak”- nabywamy nawyki higieniczne.
IV: „Ruch to zdrowie” – dbamy o harmonijny rozwój organizmu.

Powyższe treści dotyczyły edukacji na rzecz dbania o zdrowie przez poszerzenie wiedzy na temat zdrowego odżywiania się, wpływu czystości otoczenia i środowiska na zdrowie oraz dbania o harmonijny rozwój organizmu poprzez sprawność ruchową i kształtowanie prawidłowej postawy ciała.
     
Ewaluacją programu były ankiety skierowane do dzieci, według których zajęcia z zakresu programu „W zdrowym ciele-zdrowy duch” wszystkim się podobały. Ankiety wypełniali również rodzice, którzy program ocenili bardzo dobrze.
     Ostatnim zadaniem był
konkurs plastyczny dla dzieci i rodziców  pod hasłem: „W zdrowym ciele-zdrowy duch”. Dzieci wraz z rodzicami chętnie zaangażowały się w wykonanie pracy. Jury w składzie: Przewodnicząca - Pani Teresa Maksym - przedstawiciel Sanepidu Zwoleń, członkowie: Pani Małgorzata Krok- dyrektor PP Nr 1 w Zwoleniu,  Pani Edyta Chołuj- nauczycielka PP Nr 1 w Zwoleniu miało bardzo trudne zadanie, aby spośród prac jakie wpłynęły wybrać te najpiękniejsze. Po długich obradach jury I miejsce przyznało Julii Kozieł, II miejsce zajął Kamil Fijoł, zaś III Iga Stępień. Gratulujemy!


IMG_2505.JPG  IMG_2512.JPG  IMG_2473.JPG  IMG_2496.JPG  IMG_2387.JPG  IMG_2405.JPG  SAM_1910.JPG  SAM_1944.JPG  IMG_2318.JPG  IMG_2337.JPG

   "Kocham Cię Mamo - Kocham Cię Tato" - 22-28.05.2013r.

     W dniu 28 maja 2013r. dzieci z oddziału I pod kierunkiem wychowawczyni pani Edyty Chołuj przygotowały uroczysty program dla swoich rodziców pt. "Dla mamusi i tatusia". Dzieci 3-letnie z wielkim przejęciem recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Z wdziękiem wykonały również taniec "Wiosenny roc and roll". Na zakończenie uroczystości był słodki poczęstunek oraz wręczenie rodzicom kwiatów.
     Dzień Matki – cudowne święto pełne kwiatów i serdecznych życzeń obchodziły czterolatki z
oddziału II we wtorek 28 maja. Pod kierunkiem wychowawczyni – pani Iwony Mendel dzieci przygotowały dla swoich gości bogaty program artystyczny pt. „Słodki torcik dla mamy”.
W prezentowanym repertuarze znalazły się wierszyki, inscenizacje pt: „Kwiaty dla mamy” oraz „Dwie mamy”, piosenki, życzenia, a także „Taniec w ogrodzie”.
Mamusie, zachwycone występem swoich dzieci nie szczędziły gromkich braw. Ukoronowaniem tego magicznego spotkania było m.in. wręczenie mamusiom pięknych czerwonych róż oraz słodki torcik dla wszystkich uczestników.
     
"Dla mamusi i tatusia" to uroczystość jaką przygotowały dzieci 5-letnie z oddziału III 24 maja 2013r. pod opieką swojej wychowawczyni pani Anny Kuc dla swoich rodziców.
Swą wdzięczność za trud wychowania dzieci odzwierciedliły poprzez wiersze i piosenki dedykowane rodzicom. Zaprezentowały również przedstawienie
pt. "Majowa łąka", a kwiaty zerwane z łąki wręczyły mamie i tacie składając im życzeniai i mocno ściskając.
Po części artystycznej dzieci zaprosiły swoich rodziców na słodki poczęstunek. Cała uroczystość przebiegała w rodzinnej atmosferze.
     W dniu
23 maja 2013r. starszaki z oddziału IV gościły w swojej sali kochane mamy z okazji ich święta. Przedszkolaki przygotowane przez panie Jolantę Mazur i Annę Tadej zaprezentowały inscenizację pt. "Eko-królewna".
Piękna dekoracja, stroje oraz występ "małych aktorów" wywarły na gościach ogromne wrażenie. Dzieci z wielkim uczuciem recytowały także wiersze i śpiewały piosenki przygotowane specjalnie na ten dzień. Nie brakowało wzruszeń, wesołej zabawy, były także prezenty i słodki poczęstunek.
     W dniu
22 maja 2013r. o godz. 13.30 dzieci z oddziału V przygotowane pod kierunkiem wychowawczyni pani Anny Soleckiej zaprezentowały uroczysty program dla swoich mam z okazji ich święta pt. "Dla kochanej mamusi".
Pociechy recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz zatańczyły "Taniec króliczków". Uwieńczeniem uroczystości było złożenie życzeń, wręczenie kwiatów oraz słodki poczęstunek dla zaproszonych gości i ich dzieci.

SAM_1950.JPG     SAM_1954.JPG     SAM_1968.JPG     SAM_1988.JPG     SAM_1984.JPG     SAM_1998.JPG

    Rozstrzygnięcie Konkursu czytelniczego "Poczytaj mi mamo" - 28.05.2013r.

     W dniu 28 maja w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego „Poczytaj mi mamo” z udziałem zaproszonych gości: pani Ewy Kulińskiej-Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu oraz pracowników biblioteki pani Lidii Choroś i pana Zbigniewa Cywki.
     Konkurs zorganizowały
Anna Tadej i Jolanta Mazur w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną. Głównym celem konkursu było promowanie głośnego czytania dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Komisja konkursowa w składzie: p. Ewa Kulińska –Dyrektor Biblioteki Publicznej, p. Zbigniew Cywka –pracownik biblioteki, p. Iwona Mendel- nauczycielka Publicznego Przedszkola nr 1,oraz p.Małgorzata Krok- Dyrektor Publicznego Przedszkola nr 1 w Zwoleniu przyznała nagrody książkowe za: I miejsce -Szymon Kolak, II miejsce- Kacper Dróżdż i Patryk Sobieszek, III miejsce – Anna Wasiel.
za wyróżnienie: Kaja Prygiel, Bartłomiej Jaworski, Jakub Kapusta, Maciej Chrzanowski, Alessandra Figura
za udział w konkursie: Michał Sałbut, Karolina Leśniewska, Igor Grzybowski, Paweł Drąg, Jakub Kuśmierz, Kacper Kaczmarski
     Wszystkie dzieci otrzymały także dyplomy, drobne upominki oraz słodycze. Nagrody ufundowały p. Ewa Kulińska -Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu oraz p.Małgorzata Krok- Dyrektor Publicznego Przedszkola nr1 w Zwoleniu.

SAM_1871.JPG     SAM_1909.JPG     IMG_0006.JPG     SAM_1884.JPG     SAM_1892.JPG     SAM_1896.JPG     SAM_1913.JPG     SAM_1927.JPG

    Konkurs "Szkolny Karmnik - Zima 2012/2013" - rozstrzygnięty - 23.05.2013r.

     23 maja w Domu Kultury w Kozienicach rozdano nagrody w XX jubileuszowej edycji konkursu przyrodniczego „Szkolny karmnik - zima 2012/13”. Organizatorami konkursu byli Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych, Kozienicki Dom Kultury oraz Nadleśnictwa: Kozienice, Radom i Zwoleń.
     W konkursie brały udział dzieci z przedszkoli oraz uczniowie szkół podstawowych znajdujących się w granicach Kozienickiego Parku Krajobrazowego i jego okolicy. Dwudziesta edycja zgromadziła 240 uczestników z 24 placówek oświatowych. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie pomagać ptakom przetrwać trudny okres zimowy poprzez systematyczne dokarmianie. Dodatkowo trzeba było prowadzić obserwację ptaków i sporządzać notatki. Efektem pracy były ciekawe kroniki i sprawozdania zawierające wiele fachowych spostrzeżeń. W ramach konkursu dzieci i uczniowie przygotowali również gazetki i apele, aby zdobytymi wiadomościami podzielić się z koleżankami i kolegami. W placówkach oświatowych prowadzone były prelekcje na temat właściwego dokarmiania ptaków w czasie zimy oraz rozpoznawania gatunków ptaków będących gośćmi w karmnikach. Jury oceniało estetykę wykonania karmnika, rodzaj stosowanej karmy, lokalizację karmnika, dokumentację akcji dokarmiania i ochrony ptaków.

     Wśród nagrodzonych, w najmłodszej grupie wiekowej, na pierwszym miejscu znalazły się przedszkolaki z oddziału II wraz z wychowawczynią – panią Iwoną Mendel.
Nagrodą dla dzieci były dyplomy i plecaki, zaś dla opiekuna - książka przyrodnicza i pamięć USB ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Dodatkową nagrodę w postaci słodyczy ufundował dla naszych czterolatków Urząd Miejski w Zwoleniu. Nagrodę w imieniu pani Burmistrz Bogusławy Jaworskiej wręczyła laureatom pani Edyta Jargot – kierownik Referatu Edukacji i Sportu.


SAM_1776.JPG     IMG_2269.JPG     SDC12081.JPG     IMG_2258.JPG     SAM_1782.JPG     SDC11910.JPG     SAM_1795.JPG     SDC12037.JPG     SDC12058.JPG

     X JUBILEUSZOWY PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI DZIECIĘCEJ "DZIECI-DZIECIOM" - 15.05.2013r.

     W dniu 15.05.2013r. przedszkolaki z placówek oświatowych powiatu zwoleńskiego spotkały się w kinie "Świt" po raz dziesiąty na imprezie zorganizowanej przez Publiczne Przedszkole Nr 1 w Zwoleniu oraz Dom Kultury w Zwoleniu.
Tegoroczny jubileuszowy Przegląd Twórczości Dziecięcej „Dzieci-Dzieciom” miał charakter niezwykle podniosły i uroczysty.
     Jubileuszową niespodzianką dla wszystkich uczestników był pokaz multimedialny, który pozwolił przeżyć na nowo wspaniałe chwile radosnej zabawy, której dostarczyły dzieci przez kolejne lata, tańcząc i śpiewając na scenie. Jubileusz był również okazją do zaprezentowania w holu kina "Świt" wystawy fotograficznej prezentującej dziecięce zespoły ze wszystkich placówek oświatowych uczestniczących w przeglądzie w latach 2004-2012.

Honorowy patronat tegorocznego przeglądu objęli:
Pan Waldemar Urbański – Starosta Zwoleński
Pani Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia
Pan Marian Karolik – Wójt Gminy Kazanów
Pan Marian Kuś – Wójt Gminy Przyłęk

X jubileuszowy Przegląd Twórczości Dziecięcej sponsorowali:
Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia
Waldemar Urbański – Starosta Zwoleński
Marian Karolik – Wójt Gminy Kazanów
Marian Kuś – Wójt Gminy Przyłęk
Irena Zawadzka – Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Zwoleniu
Kazimierz Chołuj – Spółdzielnia Ogrodnicza Import – Eksport
Zbigniew Jamróz – Nadleśnictwo Zwoleń
Andrzej Skawiński – Hurtownia Artykułów Chemicznych
Krzysztof Figurski i Jarosław Figurski – Auto Centrum
Bartosz Zdżalik – AGRO-BRAT
Anna Rola
Mariusz Lasek
Magdalena Procka – PROMEBEL
Edyta i Henryk Jargot – Zakład Betoniarski „ELBET”
Józef Ofat – Dystrybucja mleka
Agata Łupina
Tomasz Bilski
Anna i Rafał Tomczyk – Kwiaciarnia „Magnolia”
Tomasz Baran i Wiesław Baran – Hurtownia Artykułów Spożywczych

     W jubileuszowym Przeglądzie Twórczości Dziecięcej wzięło udział 25 zespołów dziecięcych reprezentujących 13 placówek oświatowych – ogółem 497 dzieci w wieku od 3-6 lat. Przedszkolaki zachwyciły widownię prezentując tańce ludowe, dyskotekowe, improwizacje ruchowe do utworów muzycznych, programy taneczno-wokalne oraz pląsy i zabawy przy piosence.
     Zaproszonych gości, dzieci, nauczycieli, opiekunów, sponsorów oraz licznie zgromadzonych rodziców powitały: Małgorzata Krok - Dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu oraz Natalia Anna Wieczerzyńska - Dyrektor Domu Kultury. Oficjalnego otwarcia X jubileuszowego Przeglądu Twórczości Dziecięcej dokonała Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia, Waldemar Urbański – Starosta Zwoleński oraz Włodzimierz Kabus – Zastępca Burmistrza.

Uroczystość zaszczycili swą obecnością:
Waldemar Urbański – Starosta Zwoleński, Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia, Marian Karolik – Wójt Gminy Kazanów, Arkadiusz Sulima – W-c Starosta, Włodzimierz Kabus – Zastępca Burmistrza, Edyta Sulima- Sekretarz Powiatu Zwoleńskiego, Stefan Bernaciak – członek Zarządu Powiatu, Teresa Kasperczyk – Baran – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, Edyta Jargot – Kierownik Referatu Edukacji i Spoortu, Irena Zawadzka - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Zwoleniu, Wacław Kuś - Prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia, Elżbieta Nowakowska – Dyrektor Muzeum Regionalnego, Ewa Kuklińska –Dyrektor Biblioteki Miejsko-Gminnej w Zwoleniu, Wiesława Sałek – Kierownik Biblioteki Pedagogicznej,, Krzysztof Śmietanka – Koordynator Zespołu Doradców Metodycznych, Elżbieta Wargacka – Dyrektor PSP w Zwoleniu, Grażyna Krześniak – Pakalińska Dyrektor PSP w Sycynie, Bożena Kaczmarczyk i Barbara Madej - zastępcy dyrektora PSP w Zwoleniu, Teresa Maksym – pracownik sanepidu oraz Agnieszka Jakóbik – przewodnicząca Rady Rodziców Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu.
Prezentację dziecięcych zespołów oceniało jury w składzie:
p. Edyta Sulima – Sekretarz Powiatu Zwoleńskiego, p. Krzysztof Śmietanka - Koordynator Zespołu Doradców Metodycznych, p. Anna Kuś – Kierownik Świetlic Profilaktyczno-Wychowawczych.
     Podczas przeglądu efektownie i z dużym sukcesem zaprezentowały się przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu.
Wyróżnienie specjalne X jubileuszowego Przeglądu Twórczości Dziecięcej „Dzieci-Dzieciom” przyznało jury grupie 5-latków przygotowanej przez panią Annę Kuc za „Taniec cygański”. Uznanie jury zyskał również występ dzieci 4-letnich, które pod opieką nauczycielki Iwony Mendel zaprezentowały wesoły „Taniec w ogrodzie”. Wyróżnienie otrzymała także grupa 5-latkówprzygotowana przez panią Jolantę Mazur za taniec „Papaya”.
     Ładnie prezentowały się na scenie najmłodsze przedszkolaki.
Dzieci 3 i 4-letnie pod kierunkiem pani Anny Soleckiej zaprezentowały taniec „Zajączki” zaś dzieci 3-letnie przygotowane przez panią Edytę Chołuj wykonały pełen temperamentu taniec „Wiosenny rockendrol”.

Wyrażamy serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu za duże zaangażowanie w przygotowanie strojów do prezentowanych tańców.

Ponadto jury przyznało również 11 wyróżnień dla zespołów dziecięcych z placówek oświatowych powiatu zwoleńskiego:

 1. Niepubliczne Przedszkole „Słoneczko” w Zwoleniu, grupa 3-4-5-latków przygotowana przez p. Magdalenę Sochaj - zabawa przy muzyce „Pingwin”;
 2. Publiczne Przedszkole w Kazanowie, grupa 5-latków przygotowana przez p. Martę Karolik - „Smerfny Rap”;
 3. Publiczna Szkoła Podstawowa w Kowalkowie, grupa 4.5.6-latków przygotowana przez p. Teresę Kowalczyk - improwizacja ruchowa do utworu muzycznego A. Vivaldiego „Wiosna” z cyklu Cztery pory roku„;
 4. Publiczna Szkoła Podstawowa w Niedarczowie, grupa 5-6-latków przygotowana przez p. Annę Wołczyńską - taniec do utworu „Walc kwiatów” Piotra Czajkowskiego;
 5. Publiczna Szkoła Podstawowa w Mszadli Starej, grupa 5-6-latków przygotowana przez p. Alicję Sulimę - taniec ludowy przy piosence „Walcerek i Wisielak”;
 6. Publiczna Szkoła Podstawowa w Zwoleniu, grupa 6-latków przygotowana przez p. Małgorzatę Kutyłę i p. Urszulę Bronisz - „Taniec węgierski”;
 7. Publiczna Szkoła Podstawowa w Zwoleniu, grupa 6-latków przygotowana przez p. Annę Plewicką i p. Urszulę Bronisz - „Marsz Radeckiego” J. Strauss;
 8. Publiczna Szkoła Podstawowa w Zwoleniu, grupa 5-latków przygotowana przez p. Ewę Kochanek i p. Joannę Tęczę - „Polka warszawska”;
 9. Publiczna Szkoła Podstawowa w Babinie, grupa 4-6-latków przygotowana przez p. Annę Hołuj - układ taneczny „Zasiali górale”;
 10. Publiczna Szkoła Podstawowa w Baryczy, grupa 5-6-latków przygotowana przez p. Elżbietę Chołuj - program taneczny wokal+taniec „Koło mego ogródeczka”, zabawa przy piosence (pląs) „Siedmiokroczek”;
 11. Publiczna Szkoła Podstawowa w Sycynie, grupa 5-6-latków przygotowana przez p. Annę Knieć - taniec dyskotekowy przy utworze „Waka, waka";

     Wszystkie placówki biorące udział w przeglądzie otrzymały pamiątkowe jubileuszowe statuetki oraz ramki na zdjęcie. Ponadto każda grupa prezentująca się na scenie została nagrodzona słodyczami, a każdy uczestnik upominkiem (biret). Wszyscy opiekunowie grup przygotowujący dzieci do prezentacji programów artystycznych otrzymali podziękowania.
X jubileuszowy Przegląd Twórczości Dziecięcej „Dzieci-Dzieciom” przygotowali pracownicy nauczycielki Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu we współpracy z Domem Kultury. Tegoroczną imprezę poprowadziły nauczycielki Małgorzata Pawlik-Paduch oraz Jolanta Markowska.
Na zakończenie Burmistrz Zwolenia – Bogusława Jaworska złożyła wszystkim uczestnikom X Przeglądu Twórczości Dziecięcej „Dzieci-Dzieciom” gratulacje i podziękowania.

SAM_0907.JPG     SAM_0910.JPG     IMG_1654.JPG     IMG_1650.JPG     IMG_2131.JPG     IMG_2154.JPG     IMG_2171.JPG

     Projekt "Języki obce - oknem na świat"

     Gmina Zwoleń realizowała projekt pn „Języki obce- oknem na świat” NR POKL .09.05.00-14-360/11 współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich . Wartość całkowita projektu – 49.655, 00 zł.

     Projekt realizowany był w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Zwoleniu w okresie od września 2012 roku do kwietnia 2013 roku. Uczestnikami były dwie grupy pokoleniowe: 19 dzieci w wieku przedszkolnym 3-6 lat oraz 19 starszych mieszkańców gminy. W ramach projektu przez Akme Consulting z Rzeszowa realizowane były następujące zajęcia:

- warsztaty pn „Kształtowanie postaw proedukacyjnych, w tym umiejętności i kompetencji społecznych” dla 19 osób (2 grupy po 25 godzin). Trenerem był Paweł Pasztyła. Celem spotkań było uświadomienie uczestnikom znaczenia edukacji w dzisiejszych realiach rynku pracy oraz korzyści płynących z podnoszenia własnych kwalifikacji, nabycie przez uczestników umiejętności interpersonalnych i społecznych niezbędnych do podejmowania ról społecznych i zawodowych;

- język angielski dla 19 osób dorosłych (2 grupy po 24 godziny). Zajęcia prowadziła Martyna Pietrzyk. Uczestnicy w trakcie kursu poznawali najczęściej używane słowa, wyrażenia i zwroty, także te „z życia wzięte”. Komunikacja, słownictwo (robienie zakupów, zamawianie dań w restauracji, pytania o drogę, porozumiewanie się na dworcu czy lotnisku, opowiadanie o sobie, swojej rodzinie i mieszkaniu), podstawowe zasady gramatyczne;

-język angielski dla 19 przedszkolaków (2 grupy po 16 godzin). Zajęcia prowadziła Marta Figura. Celem było uświadomienie konieczności nauki języków obcych – już do najmłodszych lat. Kurs wspierał wszystkie dziedziny rozwoju dzieci: poznawcze, społeczne, emocjonalne i fizyczne. Zabawy i gry wykorzystane na zajęciach rozwijały pewność siebie, zdolność współpracy w grupie, a także umożliwia przyswajanie podstawowych zwrotów i słownictwa w języku angielskim.
Jedno spotkanie w grupach zostało poświęcone wspólnym zabawą dzieci i dorosłych;

     Wycieczka edukacyjna. Dnia 14 marca 2013 roku z pośrednictwem Biura Podróży „Kaskada” z Sieradza odbył się wyjazd uczestników projektu (38 osób) do Teatru Powszechnego w Radomiu na spektakl „Królowa Śniegu”. Juniorzy i seniorzy mieli okazje oglądać lalkową wersją klasycznej opowieści o sile przyjaźni i zwycięstwie Doba na d Złem.

     Zajęcia organizowane w ramach projektu „Języki obce oknem na świat” cieszyły się dużym uznaniem . Na zakończenie 30 kwietnia 2013 roku aktywni uczestnicy otrzymali certyfikaty oraz zaświadczenia potwierdzające udział w warsztatach i kursach.

Małgorzata Krok - Koordynator Projektu


DSCF1033.JPG     DSCF0946.JPG     DSCF0955.JPG     DSCF0975.JPG     DSCF0997.JPG     DSCF1012.JPG     IMG_2106.JPG     IMG_2120.JPG

     Udział przedszkolaków w III Zwoleńskich Teatrałkach - 29.04.2013r,

     Wielkim sukcesem zakończyły się dla naszej placówki III Zwoleńskie Teatrałki - konkurs zorganizowany w dniu 29.04.2013r. przez Dom Kultury w Zwoleniu.
Nasze przedszkole reprezentowały dwie grupy teatralne:
"Iskierka" - dzieci z oddziału IV pod kierunkiem p. Anny Tadej oraz grupa "Promyki" - dzieci z oddziału III pod kierunkiem p. Anny Kuc.
Komisja konkursowa przyznała
I miejsce grupie "Iskierka" za inscenizację pt. "Eko-królewna". Dzieci przygotowała p. Anna Tadej, scenografię wykonała p. Jolanta Mazur. III miejsce komisja przyznała grupie "Promyki" również z naszego przedszkola za przygotowanie inscenizacji pt. "Majowa łąka". Dzieci wystąpiły pod kierunkiem wychowawczyni p. Anny Kuc.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali książeczki, a zdobywcy I, II i III miejsca statuetki oraz pamiątkowe dyplomy.

1.jpg     10.JPG     13.jpg     6.jpg     9.jpg

     Akcja „Przedszkolaki dokarmiają zimą ptaki” - zakończona - kwiecień 2013r.

Dla nas zima bywa piękna,
lecz część zwierząt jest zziębnięta,
tak więc małe przedszkolaki –
dokarmiały zimą ptaki!”

     Dzieci czteroletnie z oddziału II pod kierunkiem pani Iwony Mendel zakończyły działania podejmowane w ramach konkursu zorganizowanego przez Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych „Szkolny karmnik - Zima 2012/13”. Jego celem było propagowanie aktywnej formy ochrony ptaków, wyrabianie poczucia odpowiedzialności za otaczające środowisko, inspirowanie przedszkolnych i szkolnych grup do działań na rzecz ochrony przyrody.
     Grudzień ubiegłego roku był wyjątkowo łagodny dla małych skrzydlatych przyjaciół, dlatego też „ptasią stołówkę” dzieci uroczyście otworzyły 2 stycznia, gdy na dworze pojawił się mróz. W ogrodzie przedszkolnym, w różnych miejscach zostało rozmieszczonych pięć karmników. Jedne zawisły na gałęziach drzew rosnących w pobliżu tarasu, tak aby dzieci z okien sali niemal przez cały dzień mogły obserwować przylatujące ptaki; zaś pozostałe karmniki (wykonane przez rodziców Mateuszka, Antosia i Patryczka) zostały ustawione lub zawieszone wśród drzew i gęstych krzewów rosnących od frontu placówki. Tutaj, wśród tuj, świerków, sosen i jałowców lubiły przebywać mniejsze ptaszki, o czym dzieci przekonały się wkrótce. Wysypane do karmników ziarna zbóż i nasionka roślin oleistych niemal natychmiast przyciągnęły wróble i mazurki. Natomiast zawieszone na gałązkach kawałki słoniny zachęciły do skosztowania różne gatunki sikorek. Przedszkolaki ukryte za oknami szatni miały niezwykłą okazję zaobserwować tak wiele ptaków naraz. Podglądanie ptaków przy karmniku to pierwsza okazja do spotkania z nimi i nauczenia się rozpoznawania pospolitych gatunków.
     Przez cały styczeń średniaki uczestniczyły w zajęcia lub zabawach związanych z poznawaniem i dokarmianiem zwierząt w trudnych zimowych warunkach. Chętne dzieci brały udział w wykonaniu dekoracji do sali zajęć i szatni przedszkolnej, która mocno wiązała się z tematyką. Na podstawie literatury dziecięcej: „
O wróbelku Elemelku, pustym brzuszku i rondelku” H. Łochockiej, „Spiżarnia dla ptaków” S. Szuchowej, „Lekcja przyjaźni” M. Plackowskiego, „Gawronek poznaje zimę” H. Zdzitowieckiej, „Kto szedł do babulki po nowe odzienie” H. Łochockiej, „Ptaszek w gościnie” S. Jachowicza, czterolatki poznawały nazwy wybranych ptaków zimujących w Polsce i ich zwyczaje, a co najważniejsze - uświadamiały sobie konieczność dokarmiania ptaków zimą. Na zajęciach manualnych dzieci wielokrotnie malowały wróbelki, sikorki, gile, jemiołuszki czy gawrony; rysowały, wycinały i naklejały „Ptaki w karmniku”. Wszystkie prace plastyczne wyeksponowane zostały na tablicy oddziałowej w szatni przedszkolnej. Przedszkolaki chętnie bawiły się przy piosenkach „Gawron”, „Lata ptaszek” i „Wróbelek”. Ćwiczyły sprawność motoryczną z wykorzystaniem zabaw ruchowych: „Ptaszki do karmnika”, „Wróbel, karmnik i zima”, „Głodne sikorki”, „Spłoszone ptaki”.
     Korzystając z rad i wskazówek wychowawczyni dzieci niemal własnoręcznie przygotowały prawdziwe rarytasy dla sikorek. Z nasion zbóż, lnu, konopi, słonecznika, prosa, orzechów i rodzynek zatopionych w smalcu ze skwarkami powstały kule tłuszczowo-nasienne, które umieszczone w siatkach, już następnego dnia cieszyły się niesłychanym powodzeniem wśród ptaków.
     Zainteresowanie społeczności przedszkolnej wzbudziła zamieszczona na tablicy w głównym holu budynku -
gazetka tematyczna. Barwne ilustracje, opisy i ciekawostki z życia najpopularniejszych gatunków ptaków, zdjęcia i podejmowane przez dzieci działania w ramach konkursu „Szkolny Karmnik Zima 2012/13” przyciągały uwagę innych przedszkolaków, rodziców, personelu i gości odwiedzających naszą placówkę.
     Systematyczne dokarmianie ptaków, prowadzenie obserwacji i rozpoznawanie pospolitych gatunków pobudziło w dzieciach zainteresowanie ornitologią. Mały człowiek uwrażliwiony na otoczenie, zyskał poczucie, że robi coś dobrego dla środowiska przyrodniczego.

Iwona Mendel – wychowawca oddziału II


IMG_1913.JPG   IMG_1914.JPG   IMG_1915.JPG   IMG_1922.JPG   IMG_1932.JPG   IMG_1935.JPG   IMG_1949.JPG   IMG_1972.JPG

    Uroczystość wielkanocna w naszym przedszkolu - 28.03.2013r

     W dniu 28 marca 2013r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość wielkanocna przygotowana przez dzieci czteroletnie pod okiem pań: Iwony Mendel i Agnieszki Piekarz.
Odświętnie udekorowana sala średniaków wypełniła się po brzegi gośćmi, wśród których byli: Włodzimierz Kabus – z-ca Burmistrza Zwolenia, Edyta Jargot – kierownik Referatu Edukacji i Sportu, Elżbieta Nowakowska - dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu, Natalia Anna Wieczerzyńska – dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu, Grzegorz Kaczmarski – pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu, Agnieszka Jakóbik – przewodnicząca Rady Rodziców oraz rodzice przedszkolaków.
     Mali aktorzy ubrani odświętnie, zaprezentowali program artystyczny
pt. „Wielkanocna wyprawa”, którego głównym celem było przybliżenie zwyczajów i tradycji związanych z nadchodzącymi świętami. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i przejęciem odegrały swoje role: wiosny, kurczaków, zajączków, myszek i narratorów. Wielkanocne piosenki, taniec z palmą oraz różnorodność rekwizytów wzbogaciły program.

„Sypie wiosna, sypie kwiaty
na łąki zielone.
Biją w niebo dźwiękiem jasnym
wielkanocne dzwony.
Dzielimy się jajkiem i starsi i mali,
abyśmy się wszyscy serdecznie kochali”

– tymi słowami średniaki zakończyły swój występ. Dostały gromkie oklaski i podziękowania od pani dyrektor przedszkola Małgorzaty Krok oraz Włodzimierza Kabusa, który dodatkowo nagrodził wszystkie dzieci słodyczami. Miłym akcentem były serdeczne życzenia, dzielenie się jakiem i wspólny obiad przy wielkanocnym stole.

IMG_1863.JPG     IMG_1866.JPG     IMG_1868.JPG     IMG_1869.JPG     IMG_1870.JPG

    Eliminacje Powiatowego 58 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego - 13.03.2013r

   W dniu 13 marca 2013 dwóch wychowanków z naszego przedszkola tj. Bartosz Molendowski z oddziału III i Bartłomiej Jaworski z oddziału IV (dzieci 5-letnie) wzięły udział w eliminacjach powiatowych 58 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się w Domu Kultury w Zwoleniu.
     W kategorii dzieci przedszkolnych było 25 uczestników.
Spośród nich komisja artystyczna wyłoniła i nagrodziła troje dzieci, a wśród nich Bartosza Molendowskiwgo za recytację wiersza Jana Kazimierza Siwka "Pan Dodek", który przygotowany został przez p. Annę Kuc. Bartłomiej Jaworski otrzymał wyróżnienie za wiersz "Jak rozmawiać trzeba z psem" Jana Brzechwy, a przygotowany przez p. Jolantę Mazur.
Dzieci otrzymały dyplomy oraz nagrody książkowe wręczone przez Burmistrz Zwolenia p. Bogusławę Jaworską i p. Henryka Chołuja pracownika Starostwa Powiatowego w Zwoleniu.

IMG_1826.JPG     IMG_1831.JPG     IMG_1833.JPG     IMG_1835.JPG     IMG_1838.JPG     IMG_1849.JPG

   Rekolekcje w Publicznym Przedszkolu Nr 1 w Zwoleniu - 08.03.2013r.

    W piątek 8 marca 2013r. w naszym przedszkolu odbyły się Rekolekcje Wielkopostne, zorganizowane dla dzieci uczęszczających na religię. Uczestniczyły w nich dwie grupy pięciolatków. Naukę prowadził ksiądz Michał Machnio, który w bardzo ciekawy i przystępny sposób zachęcał dzieci do robienia dobrych uczynków, gdyż są one "szczebelkami drabiny do Nieba".
     Rekolekcjonista bardzo szybko nawiązał kontakt z przedszkolakami, które uważnie go słuchały, chętnie odpowiadały na jego pytania oraz wspólnie modliły się. Nie zabrakło również zabawy przy piosence.
     Rekolekcje przebiegły w miłej atmosferze. Były nowym doświadczeniem dla dzieci i na pewno zapadną w ich pamięci. Na zakończenie przedszkolaki podziękowały księdzu Michałowi za przybycie, naukę i wspólnie spędzony czas.

1.JPG     10.JPG     23.JPG     28.JPG     31.JPG

     Jak przedszkolaki świętowały Dzień Babci i Dzień Dziadka - 22-25.01.2013r.

„Kiedy w styczniu mrozik trzyma, gdy na dworze sroga zima Święto Dziadków obchodzimy i w przedszkolu Ich gościmy”.
     Dzień Babci i Dzień Dziadka to szczególne święta, w których można podziękować naszym dziadkom za okazywaną miłość, dobroć i życzliwość. Są okazją również do nauki dzieci od najmłodszych lat do okazywania szacunku osobom starszym.
Święto to zajmuje również bardzo ważne miejsce w kalendarzu uroczystości przedszkolnych. Jak co roku w styczniu poszczególne oddziały dzieci gościły swoje ukochane Babcie i Dziadziusiów w swoich salach z okazji ich święta.
     "W imieniu pań i dzieci wszystkiego co najlepsze i najpiękniejsze popłynie dziś z serc wnucząt" – tymi słowami wychowawczyni dzieci najmłodszych z
oddziału I p. Edyta Chołuj powitała przybyłych gości w dniu 22.01.2013r. Wiele wzruszeń i radości dostarczył babciom i dziadkom występ maluchów, a w szczególności taniec - „Polka dla Babci i Dziadziusia”.
     Na uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka czterolatki z
oddziału II pod kierunkiem swojej wychowawczyni – p. Iwony Mendel przygotowały w dniu 22.01.2013r. program artystyczny składający się z wierszy, piosenek, inscenizacji pt. „Cztery babcie” oraz tańca z pomponami. Pomimo śniegu i mrozu sala przedszkolna średniaków szybko wypełniła się gośćmi "po brzegi". Babcie i dziadkowie ukradkiem ocierali łzy wzruszenia, gdy ich uśmiechnięte wnuki prezentowały zdobyte umiejętności. Miły i serdeczny nastrój towarzyszył całej uroczystości. Babciom i dziadkom żal było wracać do domu.
     "Dziś Święto Babci i Dziadka mamy, wszystkich mile dziś witamy, serce swoje wam oddamy, bo my bardzo Was kochamy ...". takimi słowami dzieci 5-letnie z
oddziału III wraz z wychowawczynią p. Anną Kuc przywitały babcie i dziadziusiów na uroczystej akademii z okazji ich święta w dniu 23.01.2013r. Poprzez recytowane wiersze i wyśpiewane piosenki wnukowie udowodnili jak bardzo kochają swoich najbliższych. Wiele radości i emocji dostarczył gościom taniec "Huvva polka", który nagrodzony został gromkimi brawami. Podczas występu dzieci złożyły dziadkom moc gorących życzeń płynących z małych dziecięcych serduszek oraz odśpiewały tradycyjne 100 lat.
     Dzieci 5-letnie z
oddziału IV pod opieką wychowawczyni p. Jolanty Mazur oraz p. Anny Tadej odegrały w dniu 24.01.2013r. dla swoich dziadków jasełka bożonarodzeniowe pt. “Cud betlejemskiej nocy", recytowały okolicznościowe wiersze oraz złożyły serdeczne życzenia w których wyraziły swoją miłość i wdzięczność kochanym babciom i dziadkom.
     Z okazji Dnia Babci i Dziadka w dniu 25.01.2013r. odbył się występ dzieci z
oddziału V. Myślą przewodnią uroczystości było: "Dla Babci i Dziadka mamy dzisiaj kwiatka". Dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki i taniec "Polka dla Babci i Dziadziusia". Babcie i dziadkowie byli bardzo wzruszeni i złożyli podziękowania na ręce pani Dyrektor i wychowawcy oddziału p. Anny Soleckiej za tak pięknie przygotowaną uroczystość z okazji ich święta.

     Na zakończenie każdej uroczystości wnuczęta z poszczególnych oddziałów wręczały swoim dziadkom pamiątkowe laurki oraz poczęstowały cukierkami.
Do serdecznych życzeń od wychowawców oddziałów składanych w czasie poszczególnych uroczystości dołączyła się również pani
Dyrektor Przedszkola Małgorzata Krok życząc zdrowia, wszystkiego co najlepsze oraz pociechy z wnuków.

IMG_1569.JPG  SAM_1288.JPG  IMG_1592.JPG  IMG_1606.JPG  IMG_1607.JPG  IMG_1608.JPG  SAM_1391.JPG  SAM_1329.JPG  IMG_1609.JPG

     Bal w przedszkolu - 11.01.2013r.

     W dniu 11.01.2013r. odbył się w naszym przedszkolu bal karnawałowy. Przedszkolna szatnia na ten dzień zamieniła się za sprawą pięknej dekoracji w wielką salę balową.
     Całą zabawę poprowadził wodzirej. Dzieci przebrane za wróżki, księżniczki, rycerzy i wiele innych znanych bohaterów bajek wraz z nauczycielami bawiły się znakomicie przy największych dziecięcych przebojach. Podczas balu przedszkolaki miały możliwość również uczestniczyć w licznych konkursach i zabawach z nagrodami: w zagadkach muzycznych, tańcu na gazecie oraz z balonikami, przeciąganiu liny.
     Ponad dwie godziny wyśmienitej zabawy upłynął wesoło i bardzo szybko. Na dzieci w trakcie balu czekał przygotowany słodki począstunek. Niezapomniane chwile
“Karnawału 2013” utrwalone zostały na pamiątkowych zdjęciach indywidualnych oraz grupowych.
Dyrektor Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu Małgorzata Krok oraz nauczyciele wyrażają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Balu Karnawałowego, a w szczególności
Radzie Rodziców za aktywny udział w organizacji imprezy.

SAM_1208.JPG     SDC11819.JPG     SDC11809.JPG     SAM_1212.JPG     SAM_1213.JPG     SAM_1233.JPG     SDC11826.JPG     SAM_1229.JPG

     WIGILIA 2012 - przedstawienie jasełkowe oraz uroczyste dzielenie się opłatkiem - 21.12.2012r.

     W dniu 21 grudnia 2012r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystośc wigilijna z udziałem dzieci, nauczycieli, personelu przedszkola oraz zaproszonych gości.
     Na wstępie uroczystości dyrektor przedszkola, pani Małgorzata Krok powitała serdecznie wszystkich uczestników tego niezwykłego spotkania. Swoją obecnością uroczystość zaszczycili: Ks. Kan. Bernard Kasprzycki – Proboszcz Parafii p. w. Podwyższenia Krzyża Św. w Zwoleniu, Ewa Kulińska – dyrektor Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu, Wiesława Sałek - dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu.
     Następnie odbyły się jasełka bożonarodzeniowe pt.
„Cud betlejemskiej nocy” zaprezentowane przez dzieci z oddziału IV pod kierunkiem nauczycielek Jolanty Mazur i Anny Tadej. Przy śpiewie świątecznej piosenki „Jest taki dzień” dzieci złożyły wszystkim życzenia oraz zaprosiły staropolskim obyczajem do wspólnego połamania się opłatkiem. Ks. kan. Bernard Kasprzycki, odczytał fragment Pisma Świętego o narodzinach Chrystusa. W serdecznych słowach wyraził świąteczne życzenia wszystkim uczestnikom wigilijnego spotkania oraz wręczył na ręce pani dyrektor słodkie upominki dla dzieci.
Pani dyrektor przedszkola przekazała świąteczne życzenia w imieniu swoim oraz władz samorządowych i powiatowych a także dyrektorów zaprzyjaźnionych placówek kulturalno-oświatowych.
     Na zakończenie spotkania wszyscy połamali się opłatkiem, po czym zasiedli do wigilijnego stołu.

IMG_1364.JPG     IMG_1382.JPG     IMG_1394.JPG     IMG_1403.JPG     IMG_1425.JPG     IMG_1452.JPG     IMG_1454.JPG

     Przedszkolne Mikołajki 2012 - 06.12.2012r.

     „Mój kochany Mikołaju cały rok czekałem. Byłem bardzo, bardzo grzeczny, bardzo się starałem.”
– tymi słowami dzieci z naszego przedszkola witały Mikołaja, który
6 grudnia odwiedził naszą placówkę.
     Już od samego rana przedszkolaki były bardzo podekscytowane i radosne. Dla oczekiwanego gościa dzieci przygotowały mnóstwo piosenek i wierszyków. Mikołaj wysłuchał przedszkolaków, porozmawiał z nimi i rozpoczął rozdawanie paczek. Oprócz prezentów indywidualnych zakupionych przez Radę Rodziców każda grupa dostała piękny upominek: książkę z bajkami – ufundowaną przez panią dyrektor przedszkola – Małgorzatę Krok oraz upominki od pana Andrzeja Skawińskiego – właściciela Hurtowni Chemicznej w Zwoleniu. Dzieci chętnie podchodziły do Mikołaja, grzecznie dziękowały za prezenty, które ze sobą przywiózł a nawet siadały na kolanach, by zrobić pamiątkową fotografię. Każda grupa miała też specjalnie przygotowaną piosenkę lub wierszyk. Mikołaj obdarował również wszystkich pracowników przedszkola.
     Zdjęcia z Mikołajem z pewnością będą wspaniałą pamiątką i miłym wspomnieniem tej wyjątkowej wizyty.

SAM_1021.JPG     SAM_1031.JPG     IMG_1287.JPG     IMG_1291.JPG     IMG_1323.JPG     IMG_1329.JPG     IMG_1316.JPG     IMG_1313.JPG

     Andrzejki w przedszkolu - 28-30.11.2012r.

     Tradycyjnie, w końcu listopada panie - Jolanta Mazur, Iwona Mendel i Edyta Chołuj zorganizowały andrzejkowe spotkania w swoich oddziałach. Były wróżby i zabawy andrzejkowe, nie zabrakło również pieczenia andrzejkowych pysznych ciasteczek.
Mali uczestnicy zgromadzeni w kręgu wysłuchali opowieści o ludowej tradycji wróżb i przepowiedniach andrzejkowych. Dzieci ustawiały buty, losowały imiona, zawody, przelewały wosk, a potem próbowały interpretować cienie zastygłych figur woskowych. Dzieci były bardzo ciekawe kim będą w przyszłości. Wróżbom towarzyszyły zaklęcia, a urozmaicenie stanowiły dawne dziecięce zabawy ludowe, jak np. „Mam chusteczkę haftowaną”, „Stoi różyczka” czy „Ciuciubabka. Dzień wróżb andrzejkowych był okazją do zapoznania dzieci z dawnymi zwyczajami. Stał się on również źródłem kształtowania szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.


IMG_1158.JPG     SAM_0996.JPG     SAM_1006.JPG     IMG_1167.JPG     SAM_1012.JPG     IMG_1173.JPG

     Spotkanie z bibliotekarzem w przedszkolu - oddział IV - 12.11.2012r.

     W dniu 14 listopada 2012r. dzieci z oddziału IV uczestniczyły w spotkaniu z bibliotekarzem panem Zbigniewem Cywką, zorganizowanym przez nauczycielki Jolantę Mazur i Annę Tadej. Celem spotkania było uwrażliwienie dzieci na poszanowanie książek.
     Na podstawie wiersza pt. „Skarga książki” dzieci poznały zasady obchodzenia się z książką. Przedszkolaki, które są czytelnikami Miejsko- Gminnej Biblioteki w Zwoleniu zaprezentowały teczki z rysunkami do czytanych z rodzicami książeczek. Bardzo chętnie słuchały zagadek o bohaterach znanych bajek i baśni. Spotkanie zakończyła zabawa z panem bibliotekarzem przy piosence „Książeczki- bajeczki”.

IMG_1077.JPG     IMG_1075.JPG     IMG_1095.JPG     IMG_1103.JPG    IMG_1107.JPG     IMG_1112.JPG

    PASOWANIE NA DZIELNEGO PRZEDSZKOLAKA - 06.11.2012r.

     Dnia 6 listopada 2012 roku w naszym przedszkolu odbyła się niecodzienna uroczystość. Nowoprzyjęte dzieci złożyły uroczyste ślubowanie i otrzymały „Dyplom Pasowania Na Przedszkolaka”. W uroczystości wzięli udział dzieci i rodzice. Uczestników spotkania powitała dyrektor przedszkola Małgorzata Krok. Dzieci 3 i 4-letnie pod opieką wychowawców A. Soleckiej i E. Chołuj zaprezentowały program artystyczny na który składały się okolicznościowe wiersze i piosenki.
     Z dumą i powagą nowoprzyjęte przedszkolaki powtarzały tekst ślubowania:
Przyrzekamy:
-co dzień rano buzię mieć roześmianą,
-nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać,
-zabawki szanować i wszystko porządkować,
-zgodnie bawić się w sali,
-nauczymy się dziękować,
-i porządnie się zachować,
-od dziś zawsze być zuchami i dobrymi kolegami,
-nie sikać w galoty, bo z tym dużo roboty.

     Następnie dyrektor przedszkola dokonała pasowania na przedszkolaka wszystkich nowoprzyjętych dzieci, a wychowawcy wręczyli pamiątkowy dyplom.

IMG_1024.JPG     IMG_1030.JPG     IMG_1034.JPG     IMG_1037.JPG     IMG_1039.JPG     IMG_1042.JPG

     "Muzyczne spotkanie z Panią Jesienią" - oddział II - 19.10.2012r.

     W dniu 19 października dzieci z oddziału II gościły w przedszkolu swoich rodziców. Na zajęcie otwarte pod hasłem „Muzyczne spotkanie z Panią Jesienią”, czterolatki pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Iwony Mendel, przygotowały bogaty repertuar nawiązujący do aktualnej tematyki. Czterolatki z wielkim zaangażowaniem śpiewały piosenki przeplatane krótkimi wierszykami, prezentowały zagadki oraz zabawy muzyczno - rytmiczne. Dumni ze swoich pociech rodzice nagrodzili przedszkolaków gromkimi brawami. Wesołe spotkanie uwieńczył słodki poczęstunek.

SAM_0817.JPG     SAM_0823.JPG     SAM_0858.JPG     SAM_0851.JPG     SAM_0865.JPG

     Nasze zabawy w teatr - oddział IV - 16.10.2012r.

W dniu 16.10.2012r. dzieci z oddziału IV wzięły udział w spotkaniu z panią Jesienią. Podczas spotkania grupa teatralna "Wesołe skrzaty" pod opieką nauczycielki Anny Tadej zaprezentowała inscenizację wiersza Janiny Kulmowej pt. "Święto naszej Pani". Spotkanie z udziałem wszystkich pań pracujących w oddziale wzbogaciły wesołe zabawy przy muzyce z Jesienią (w rolę Jesieni wcieliła się Kaja Prygiel). Z okazji Święta Edukacji Narodowej dzieci złożyły Paniom serdeczne życzenia oraz wręczyły upominek - pacynkę jesiennego liścia, który wykonały na zajęciu teatralnym uczestnicy grupy "Wesołe skrzaty".

SAM_0743.JPG     SAM_0742.JPG     SAM_0745.JPG    SAM_0748.JPG     SAM_0764.JPG     SAM_0782.JPG     SAM_0786.JPG

    Dzień Edukacji Narodowej - 12.10.2012r.

     „DLA NASZEJ PANI” to tytuł uroczystości zorganizowanej z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która odbyła się dnia 12 października w naszym przedszkolu. Dzieci 5- letnie pod opieką nauczycielek: Anny Kuc i Małgorzaty Pawlik- Paduch wyrecytowały i wyśpiewały życzenia dedykowane całemu personelowi przedszkola.
     W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Włodzimierz Kabus z-ca burmistrza Zwolenia, ks. Kan. Bernard Kasprzycki proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Zwoleniu, Natalia Anna Wieczerzyńska dyrektor Domu Kultury, Elżbieta Nowakowska dyrektor Muzeum Regionalnego, Edyta Jargot Kierownik Referatu Edukacji i Sportu, Krzysztof Śmietanka Koordynator Nauczycieli Doradców Metodycznych, Ewa Kulińska dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Grzegorz Kaczmarski pracownik Biblioteki Pedagogicznej oraz rodzice naszych wychowanków.
     Dzień Edukacji Narodowej to święto wszystkich krzewicieli oświaty i kultury. Dlatego przy tej okazji dzieci podziękowały zaproszonym gościom za wkład jaki niosą z racji wykonywanych przez siebie zawodów oraz za to, że są blisko związani z naszym przedszkolem, że obdarzają dzieci serdecznością i dobrym sercem oraz słodkościami i zapraszają nas do swoich instytucji. Wszyscy zostali uhonorowani dyplomami „PRZYJACIEL PRZEDSZKOLA”.
     Po części oficjalnej odbył się niecodzienny, humorystyczny „Koncert życzeń”, podczas którego wszyscy pracownicy otrzymali dyplomy i drobne gadżety. Dzieci zachowywały się spontanicznie co niosło za sobą wiele śmiechu i zabawy.
     Wiele ciepłych życzeń w stronę grona pedagogicznego i obsługi popłynęło z ust pani dyrektor przedszkola, zaproszonych gości oraz przewodniczącej Rady Rodziców. Były piękne kwiaty od dzieci oraz nagrody dyrektora.
     Na zakończenie wszyscy skosztowali wspaniałego tortu ufundowanego przez pana Tomasza Makucha właściciela piekarni „Dom chleba”.

IMG_0892.JPG     IMG_0899.JPG     IMG_0901.JPG     IMG_0902.JPG     IMG_0907.JPG     IMG_0916.JPG

IMG_0941.JPG     IMG_0947.JPG     IMG_0963.JPG     IMG_0974.JPG     IMG_0984.JPG

      Wycieczka starszaków do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu - 18.09.2012r. oraz 04.10.2012r

     Tradycją naszego przedszkola jest współpraca z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Zwoleniu. W dniu 18.09.2012r. dzieci z oddziału IV pod opieką nauczycielki Anny Tadej odwiedziły bibliotekę. Celem wycieczki było zwiedzanie pomieszczeń oraz zapoznanie z pracą bibliotekarza. Dzieci dowiedziały się jak należy dbać o książkę poznając "Prośby książki". W czytelni dla dzieci przedszkolaki obejrzały wybrane książeczki. Chętnie słuchały i rozpoznawały zagadki czytane przez pracownika biblioteki. Przedszkolaki otrzymały zakładki, które pomogą im szanować czytane przez rodziców książeczki.
     W dniu
04.10.2012r. odbyło się w bibliotece zajęcie którego celem było zachęcenie dzieci do codziennego słuchania książek czytanych przez dorosłych. Przedszkolaki słuchały baśni L. Krzemienieckiej pt. "O gęsiareczce Kasieni i cudownych listkach pani Jesieni". Podczas spotkania wyróżniono dzieci, które zostały zapisane przez rodziców do biblioteki i uczestniczą w propagowanej przez przedszkole akcji codziennego głośnego czytania.
     Zachęcamy wszystkich przedszkolaków i ich rodziców do włączenia się w działania mające na celu rozbudzenie zainteresowania książką od najmłodszych lat.


IMG_0830.JPG     IMG_0835.JPG     IMG_0839.JPG     IMG_0848.JPG     IMG_0855.JPG     IMG_0871.JPG

Wycieczka starszaków na pobliskie skrzyżowanie, zwiedzanie budynku policji - 12 i 13 09 2012r.

     Nauczycielki naszego przedszkola Anna Kuc i Jolanta Mazur zorganizowały wycieczkę do Komendy Powiatowej Policji w Zwoleniu. Celem wycieczki było: zapoznanie przedszkolaków z oddziału III i IV z zasadami bezpiecznego przejścia przez jezdnię, wspólny spacer z policjantem, przekraczanie jezdni, a także zwiedzanie wybranych pomieszczeń komendy.
Policjanci pokazali dzieciom swoje miejsca pracy, sprzęt wykorzystywany w służbie, radiowozy a także opowiedzieli o charakterze wykonywanej pracy.
Przedszkolaki mogły przyjrzeć się pracy dyżurnego jednostki i na „żywo” słuchać korespondencji prowadzonej drogą radiową z podległymi patrolami.

     Kolejnym miejscem, które zobaczyli z bliska, było pomieszczenie dla zatrzymanych. Dzieci miały możliwość zobaczenia od środka radiowozu policyjnego, zasiąść za kierownicą i włączyć sygnały. Policjanci uczyli również dzieci bezpiecznego poruszania się po drodze, szczególnie zwracając uwagę na bezpieczne przechodzenie przez jezdnię na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. W bezpośredniej rozmowie oraz podczas przechodzenia przez jezdnię dzieci miały okazję poznać i utrwalić elementarne zasady ruchu drogowego. Wycieczka była dla nich radosnym i ciekawym przeżyciem.           
                             
                             
           

           
           

PPNR1©2008.Opracowanie:MPP